Nadchodzą zmiany w użytkowaniu wieczystym

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad nowymi przepisami, które wprowadzą rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Mowa zarówno o przedsiębiorcach, organizacjach jak i obywatelach. Resort informuje, że opracowywanie nowego projektu jest już na finiszu. MRiT liczy na zwiększenie aktywności inwestorów.

Nadchodzą zmiany w użytkowaniu wieczystym
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 listopada 2022

Użytkowanie wieczyste – nowe przepisy

Projekt nad którym pracuje ministerstwo rozwoju wpisuje się w cały proces „głębokiej reformy” użytkowania wieczystego. Rozpoczął się już w 2019 roku uwłaszczeniem mieszkańców i spółdzielni na gruntach znajdujących się pod budynkami mieszkalnymi. 

Teraz resort chce wprowadzić rozwiązania, z których skorzystają przedsiębiorcy, organizacje społeczne, kluby sportowe itd. Dodajmy, że w wielu obszarach użytkowanie wieczyste tkwi pod względem prawnym w rozwiązaniach obowiązujących od czasów PRL. 

Uwłaszczenie nie z mocy prawa, a na wniosek

MRiT szacuje, że w naszym kraju istnieje przeszło 400 tysięcy gruntów, które znajdują się w użytkowaniu wieczystym. Nowe prawa ma wprowadzić zasadę, według której uwłaszczenie nie będzie odbywało się z mocy prawa a na wniosek zainteresowanej strony. Krótko mówiąc, resort nie chce „przymuszać” np. przedsiębiorców do nabycia gruntu, bo na przykład ma zupełnie inne zamierzenia inwestycyjne. W tej kwestii proponowane prawo ma dawać wybór. W ocenie ministra Waldemara Budy, zmiany w takim kształcie są oczekiwane przez rynek.

Granty termomodernizacyjne coraz bliżej. Jest podpis prezydentaGranty termomodernizacyjne coraz bliżej. Jest podpis prezydentaAnna Malinowska

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste? 

Prawo w obecnym kształcie posiada wiele ograniczeń. Gmina lub Skarb Państwa, które są właścicielami danego gruntu, nie mają prawa do przekształcenia użytkowania wieczystego. Nie znajdziemy bowiem w przepisach określonych reguł odpłatności. Wszelkie próby kończyłyby się na konieczności… uzgodnienia zasad pomocy publicznej z Komisją Europejską. 

Przekształcenie użytkowania wieczystego bez odmowy

MRiT chce wprowadzić prawny mechanizm, zgodnie z którym żaden organ publiczny nie będzie miał prawa do odmowy sprzedaży gruntu na rzecz przedsiębiorcy, który będzie wnioskował o to rozwiązanie. Jednocześnie, nowa ustawa wprowadzi model odpłatności za takie grunty, które mają stać się własnością inwestorów, będących dotąd użytkownikami wieczystymi. 

Jaka cena przekształcenia użytkowania wieczystego?

Resort wskazuje, że w przypadku gruntów Skarby Państwa, cena gruntu ma wynosić 20-krotność rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste w przypadku płatności jednorazowej. Jeżeli inwestor będzie chciał zapłacić w ratach, zapłaci 25 -krotność.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego cena wykupu ma wynieść minimum 20-krotność rocznej opłaty, jednak nie może przekroczyć rzeczywistej wartości nieruchomości. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!