Czy można zareklamować źle wykonane ocieplenie bloku?

W ostatnich latach wiele bloków mieszkalnych przeszło termomodernizację. Najczęściej ogranicza się ona do ocieplenia ścian budynku oraz dodatkowego zabezpieczenia dachu. Pierwsze wrażenie, wynikające z poprawy wyglądu budynku może uśpić naszą czujność, tymczasem od wielu detali zależy, czy kosztowna inwestycja przyniesie spodziewane skutki.

Czy można zareklamować źle wykonane ocieplenie bloku?
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 września 2019

Termomodernizacja – poważny wydatek wspólnot mieszkaniowych

Przeprowadzenie termomodernizacji bloku to dla wielu wspólnot mieszkaniowych najpoważniejsza, jednorazowa inwestycja, na jaką muszą się zdecydować. Często wiąże się z zaciągnięciem kredytu, który odbija się później na wysokości czynszu. Od tego, w jaki sposób zostanie przeprowadzona, zależeć będzie komfort mieszkania przez wiele lat. Będzie miała ona wpływ także na wartość nieruchomości. Jeżeli nowa elewacja zacznie się „sypać” po kilku miesiącach, z pewnością przełoży się to negocjacje ceny w przypadku sprzedaży mieszkania lub wręcz może odstraszyć kupującego. Niestety, jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat, w polskich miastach nie brakuje nieruchomości, które można nazwać „pomnikami” źle przeprowadzonej termomodernizacji – zaczynając od źle dobranych kolorów, a kończąc na poważnych błędach projektowych.

Niestety jak pokazują badania, około połowa Polaków raczej nie interesuje się możliwościami oszczędności energii cieplnej. Wielu sprawę ocieplenia zostawia „specjalistom” lub liczy na wiedzę i wnikliwość pozostałych mieszkańców bloku.

Czy termomodernizacja się opłaca?Czy termomodernizacja się opłaca? Anna Malinowska

Ocieplenie budynku – na co zwrócić uwagę

Aby ustrzec się błędów, warto zachować czujność jeszcze na długo przed przeprowadzeniem remontu budynku. Wspólnoty mieszkaniowe zazwyczaj podejmują decyzję o ociepleniu budynku na zebraniach przy udziale zarządcy nieruchomości. Jeżeli dyskusja ogranicza się jedynie do koloru elewacji to znaczy, że wszystko zaczyna się źle. Dużo ważniejsze jest bowiem to, jakie materiały (i o jakich parametrach) zostaną wykorzystane przez firmę przeprowadzającą ocieplenie bloku. Brak konkretów ze strony wybranego wykonawcy powinien zapalić lampkę ostrzegawczą.

Dokumentacja projektowa ocieplenia bloku

Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie dokumentacji projektowej, którą powinien udostępnić nam wykonawca lub zarządca nieruchomości. Jeżeli brakuje tam szczegółowych informacji – należy się o nie upomnieć. Pozycje typu „styropian” czy „wełna” bez podania ich grubości, właściwości czy nazwy producenta to pierwszy dowód pójścia na skróty przez wykonawcę. Zresztą, prawidłowość dokumentacji powinien sprawdzić w naszym imieniu zarządca, który co do zasady dysponuje wiedzą techniczną pozwalającą na weryfikację tego typu ofert.

Wchodząc głębiej w dokumentację istotny jest m.in. szczegółowy opis rodzaju warstw, wpisanie współczynnika przenikania, wskazanie rozwiązań dla miejsc, które cechują się obniżoną izolacyjnością, a także rysunki różnych detali, których niedopracowanie może rzutować na efektywność ocieplenia i estetyce (balkony, parapety, wieńce, szczyty itd.)

CZYTAJ TEŻ Program „Czyste Powietrze” – jak skorzystać z dofinansowania?

Złe ocieplenie – procedura reklamacyjna

Niedopilnowanie wyżej wymienionych punktów może rzutować na efekt końcowy. W najczarniejszych scenariuszach może okazać się, że obróbka blacharska dachu czy balkonów jest niedokładnie zrobiona, spod parapetów leje się woda, a balustrady są niedokładnie pomalowane. Nawet lepiej, jeśli te wszystkie niedociągnięcia rzucą się nam w oczy jeszcze przed odbiorem. Warto wówczas zobowiązać zarządcę nieruchomości do dopilnowania w imieniu mieszkańców prawidłowego przebiegu prac korygujących. Jeśli lista zastrzeżeń była długa, a prace naprawcze ograniczyły się do jednego dnia roboczego, warto raz jeszcze, bardzo dokładnie sprawdzić ich jakość. Może się zdarzyć, że wykonawca wszystkie swoje siły"rzucił" już w inne miejsce, gdzie prowadzi kolejne prace budowlane, a do likwidacji usterek wysłał jednego lub dwóch pracowników.

W umowie z wykonawcą często zawarta jest informacja o okresie gwarancji na przeprowadzone prace. Warto w tym czasie zwracać uwagę na najmniejsze nieprawidłowości takie jak zacieki, odpryski, plamy wilgoci – to wszystko należy wyjaśnić jak najszybciej. Jeden zaciek sam z siebie nie zniknie, a skaza na elewacji będzie postępować.

Jak sprawdzić efekty ocieplenia?

Najwięcej błędów w ociepleniu bloku „wychodzi” jesienią i zimą. Wówczas to pogoda mówi „sprawdzam” i testuje wszystko – od jakości położonego tynku, po rzeczywiste efekty termomodernizacyjne. Jeśli po sezonie grzewczym okaże się, że oszczędności ciepła są mniejsze niż się spodziewaliśmy należy jak najszybciej zgłosić to na zebraniu wspólnoty i porównać ten wynik z innymi mieszkańcami. Najczęstsze tłumaczenie – wyjątkowo ostra i długa zima – nie powinno nas zadowolić.

Kiedy jakość wykonanych prac nie daje nam spokoju, warto porozmawiać ze wspólnotą mieszkaniową o skorzystaniu z usług profesjonalnego rzeczoznawcy. Jego diagnoza będzie szczególnie cenna, jeśli finał ocieplenia bloku znajdzie się w sądzie. Pamiętajmy, że nie mamy na to wiele czasu – wszystko zależy od okresu gwarancji. Zaniechanie „walki o swoje” będzie bowiem rzutowało zarówno na komforcie mieszkania jak i na cenie naszej nieruchomości – tu różnica kilku lub kilkunastu procent ma przecież znaczenie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!