MF: Druga rata wsparcia dla samorządów. Miliardy przelane.

W środę (10.11) wieczorem, Ministerstwo Finansów poinformowało o przekazaniu ponad 4,5 mld złotych do jednostek samorządu terytorialnego. To druga rata dodatkowych dochodów, które mają wesprzeć lokalne władze w trudnej sytuacji gospodarczej.

MF: Druga rata wsparcia dla samorządów. Miliardy przelane.
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 listopada 2022

Miliardy złotych dla samorządów

Faktycznie, pieniądze zostały przekazane jednostkom samorządu terytorialnego 10 listopada 2022 roku. Mowa o 4,56 mld złotych. Pieniądze stanowią drugą ratę wielomiliardowego wsparcia. Łącznie to ok. 13,7 mld złotych. Dodatkowe dochody pochodzą z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT. 

Kiedy kolejna rata wsparcia dla samorządów?

Przypomnijmy, pierwsza rata finansowego zastrzyku dla jednostek samorządu terytorialnego przelana została 7 października 2022 roku. Na trzecią przyjdzie lokalnym władzom trochę poczekać, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2022 r. To właśnie na ten dzień ustalono najpóźniejszy możliwy termin trzeciego przelewu. 

 

Wsparcie samorządu w działaniach

Jak tłumaczy ministerstwo finansów, „środki te są znaczącym wsparciem jednostek samorządu terytorialnego w realizacji ich zadań”.

Zgodnie z prawem, samorządy mogą elastycznie wydatkować otrzymane pieniądze. To oznacza, że mogą je przeznaczyćzarówno na wydatki bieżące, jak również na inwestycje. „Mogą także i powinny przeznaczyć je na szczególnie istotne obecnie zadania z zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła i energii ponoszonych przez odbiorców” – wyjaśnia MF.

Na łączną kwotę 13,673 mld złotych składają się dwie części. Pierwsza z nich  wynosi prawie 7,8 mld złotych. Jest to nawiązanie do wysokości części rozwojowej subwencji, która i tak trafiłaby na konta gmin, powiatów oraz województw, jednak dopiero w 2023 roku. Co ciekawe, z tej puli środki otrzymają wszystkie jednostki. Wypłata będzie uzależniona od wysokości dochodów z tytułu udziału we wpływach PIT. Im więcej zarabiają w ten sposób, tym wyższy będzie przelew. 

2. część wynosząca około 5,8 mld złotych będzie wypłacona ona proporcjonalnie do wysokości udziału planowanych na 2023 rok dochodów z PIT. Ministerstwo Finansów zapowiada jednak przy tym, że każda jednostka samorządu terytorialnego otrzyma minimalną kwotę gwarantowaną, czyli mają zapewniony podstawowy poziom wsparcia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!