Powstanie Fundusz Transformacji Śląska – co to takiego?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii rusza z konsultacjami do projektu ustawy o Funduszu Transformacji Śląska. Na opinie resort czeka do 29.08. Pieniądze mają pomóc w rozwoju województwa śląskiego. Mają powstać nowe inicjatywy gospodarcze, a także społeczne.
- Michał Górecki
- /
- 4 sierpnia 2022
Fundusz Transformacji Śląska – dlaczego powstaje?
W zamyśle twórców tego rozwiązania, na transformację województwa śląskiego mają złożyć się działania, które po pierwsze zmienią strukturą gospodarki, po drugie podniosą jego konkurencyjność z wykorzystaniem potencjału regionu oraz zasobów, jakie posiada.
W ocenie wiceminister rozwoju Olgi Semeniuk, propozycja ustawy o Funduszu Transformacji śląska ba być szansą na nowe otwarcie w debacie na temat przyszłości oraz wyzwań, jakie stoją przed tym województwem. „To propozycja, która gwarantuje możliwość wykorzystania szerokiego katalogu instrumentów dla rozwoju Śląska z uwzględnieniem jego specyfiki i potencjału” – oceniła Semeniuk.
Co się zmieni na Górnym Śląsku?
Fundusz Transformacji Śląska to efekt postanowień umowy społecznej z maja 2021 r., która dotyczy zmian w sektorze górnictwa węgla kamiennego, a także szeroko pojętej transformacji regionu.
Ministerstwo rozwoju tłumaczy, że mechanizm ten został zaprojektowany z myślą o tym, aby pomóc przedsiębiorcom, którzy negatywnie odczuli procesy związane z transformacją lub byli zmuszeni do rezygnacji z prowadzenia własnego biznesu. Fundusz ma pomagać przedsiębiorcom również spoza tego województwa, jednak pod warunkiem, że efekt tych działań będzie służył realizacji celów zapisanych w ustawie na rzecz Górnego Śląska.
W sferze instytucjonalnej fundusz ma działać jako spółka akcyjna. Jej siedziba będzie mieściła się w stolicy województwa, czyli w Katowicach.
Inwestycje w województwie śląskim
Dzięki ustawie realizowane mają być działania inwestycyjne, wsparcie kształcenia, cyfryzacji, a także promocji całego regionu. Zostaną zainicjowane programy, które będą wspierały poszczególne grupy społeczne. Stworzenie funduszu zakłada również działania na rzecz ochrony zdrowia oraz dbania o bogate dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska.
Jak wyjaśnia resort rozwoju „realizacja zadań publicznych będzie możliwa dzięki wykorzystaniu szerokiego katalogu instrumentów podobnych do tych, którymi posługuje się Polski Fundusz Rozwoju S.A. To m.in. wsparcie finansowe, emisja obligacji, udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń, obejmowanie lub nabywanie udziałów i akcji w spółkach czy przystępowanie do spółek osobowych”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.