Czy można sprzedać dom do 70 m2 wybudowany bez pozwolenia? Ministerstwo odpowiada

Wokół tzw. „domów bez formalności”, czyli obecnie do 70 metrów kwadratowych narosło wiele mitów. Jeden z nich mówi o ograniczeniach w sprzedaży takiej nieruchomości w przyszłości, np. gdy zmieni się sytuacja rodzinna inwestora. Ministerstwo Rozwoju i Technologii oficjalnie zdementowało taką interpretację przepisów.

Czy można sprzedać dom do 70 m2 wybudowany bez pozwolenia? Ministerstwo odpowiada
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 sierpnia 2022

Dom do 70 m2

Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło przestawić interpretację przepisów ws. tzw. domów bez formalności. Chodzi o możliwość budowy domu do 70 m2 bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz zatrudniania kierownika budowy. Ideą ustawy jest umożliwienie szybkiej i łatwiejszej budowy domu mieszkalnego jednorodzinnego, który służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. 

MRiT po raz kolejny zwróciło uwagę, że ustawa nie zawiera ograniczenia powierzchni użytkowej do 70 m2, czy gęstości zabudowy działki. Inwestor zyskuje nawet do 100 mkw. powierzchni użytkowej domu mieszkalnego jednorodzinnego” – napisano w komunikacie.

Dom do 70 m2 – bez ograniczeń przy sprzedaży

W odpowiedzi na wiele obiegowych opinii, wg których sprzedaż takiego domu w przyszłości byłaby utrudniona, MRiT wyjaśniło, że takich przeszkód nie ma. Można sobie wyobrazić np., że zmieni się sytuacja życiowa lub rodzinna właściciela takiego domu. Resort zapewnia, że nie będzie on miał problemów ze zbyciem takiej nieruchomości. 

Darmowe projekty domów do 70 m2

Ministerstwo Rozwoju przekonuje, że oprócz oszczędności czasu, można zaoszczędzić także spoto pieniędzy dzięki darmowym projektom, które są dostępne na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pod linkiemhttps://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane. Przypomnijmy inwestor w przypadku tego typu domu nie ma obowiązku ustanowienia kierownika budowy. Prawo daje mu możliwość samodzielnego prowadzenia budowy, przyjmując jednak odpowiedzialność za kierowanie powstawaniem takiej inwestycji. a tego typu inwestycji.

Projekty domów do 70 m kw. za darmo! Ministerstwo uruchomiło specjalną stronęProjekty domów do 70 m kw. za darmo! Ministerstwo uruchomiło specjalną stronęAnna Malinowska

Będą zmiany w programie „Dom bez formalności”

Jak informuje MRiT, „od 2023 r. #DomBezFormalności  będzie obowiązywał niezależnie do metrażu. Dotyczył będzie domów do dwóch kondygnacji. Wymagany będzie kierownik budowy przy powierzchni powyżej 70 mkw. Będzie obowiązywał łatwa procedura oddawania do użytku”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!