Czy powstaną gospodarstwa opiekuńcze? Nowy pomysł dla wsi

Trwają prace nad wdrożeniem w Polsce modelu usługi opiekuńczej, którą realizują wiejskie gospodarstwa domowe, czyli tzw. gospodarstwa opiekuńcze. Na czym polega ten pomysł? 

Czy powstaną gospodarstwa opiekuńcze? Nowy pomysł dla wsi
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 sierpnia 2022

Gospodarstwa opiekuńcze – na czym polegają?

Co do zasady gospodarstwa opiekuńcze mają realizować formułę opieki nad osobami starszymi, a także innymi, które potrzebują wsparcia. Pomysł ten ma zapewnić rolnikom możliwość dywersyfikacji dochodów, a także wypełnić lukę w obszarze opieki. Szczegółowy zarys tej inicjatywy przedstawiła podczas konferencji prasowej sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka. 

Co to jest GROWID?

GROWID to uproszczona nazwa projektu „Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych”. Projekt jest już realizowany od 2019 roku. W prace zaangażowane jest konsorcjum, w skład którego wchodzą: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. 

Orka na ugorze? KE wprowadza odstępstwa dla rolnikówOrka na ugorze? KE wprowadza odstępstwa dla rolnikówMichał Górecki


Gospodarstwa opiekuńcze – nic nowego?

Wiceminister rolnictwa. Anna Gembicka powiedziała, że projekt ma ubrać w ramy prawne coś, co już działa w naszym kraju w różnych formach. Tak naprawdę, idea gospodarstw opiekuńczych nie jest niczym nowym. Inna rzecz, że jest to przestrzeń, która dotąd nie została uregulowana prawnie. 

Ministerstwo chce przeprowadzi pilotaż projektu. Z kolei w ocenie dra hab. Piotra Nowaka z UJ, bardzo ważnym zadaniem jest prewencja. Gospodarstwa opiekuńcze w jego opinii nie powinny być rozwiązaniem kosztownym, a wręcz pozwalającym na wygenerowanie oszczędności. Pozwolą one uniknąć dużo poważniejszych wydatków, dzięki temu, że będą przeciwdziałać poważnym problemom.

Polski pomysł na gospodarstwa opiekuńcze

Według ustaleń pierwsze 2-3 lata działania projektu ma zająć pilotaż projektu. Dzięki temu będzie można zidentyfikować obszary wymagające poprawy i doprecyzowania. W ocenie ekspertów dzienny pobyt podopiecznego w gospodarstwie opiekuńczym powinien trwać około sześciu godzin. Istotne będzie ustalenie kwestii organizacji wyżywienia, a także wyposażenia gospodarstw świadczących usługi. To wszystko razem wzięte, przełoży się na ustalenie kosztów takiej opieki. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!