Orka na ugorze? KE wprowadza odstępstwa dla rolników

Komisja Europejska przychylnie potraktowała wniosek państw członkowskich, w tym również |Polski. Przygotowała rozporządzenie, które wprowadza odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach oraz obowiązku zmianowania upraw w 2023 roku. 

Orka na ugorze? KE wprowadza odstępstwa dla rolników
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 sierpnia 2022

Uprawy rolne na ugorze? Wszystko przez wojnę na Ukrainie

Sytuacja geopolityczna w Europie Wschodniej rodzi wiele zagrożeń. Nie chodzi tylko o te, związane z bezpieczeństwem w sensie militarnym, ale także żywnościowym. Taka sytuacja wpłynęła m.in. na decyzję Komisji Europejskiej, która zdecydowała o wprowadzeniu odstępstw

od zakazu produkcji na ugorach oraz od zmianowania upraw w 2023 roku. O takie rozwiązanie wnioskowała Polska, wraz z kilkoma innymi krajami członkowskimi. 

ARiMR będzie współpracowała z... WOTARiMR będzie współpracowała z... WOTMichał Górecki

Rozporządzenie KE w sprawie ugorów

W przypadku rozporządzenia Komisji Europejskiej mówimy o czasowych odstępstwach od wdrożenia niektórych norm Dobrej Kultury Rolnej. Nowa „warunkowość” ma obowiązywać od 2023 roku w zakresie planu strategicznego opracowanego do 2027 roku. 

Odstępstwo jest czasowe, dotyczy tylko roku składania wniosków w 2023  i jest ściśle związane ze światowym bezpieczeństwem żywnościowym” – tłumaczy resort rolnictwa. Można się zatem spodziewać, że jeśli sytuacja na Ukrainie ulegnie poprawie, odstępstwo w kolejnych latach nie będzie już obowiązywało. 

Co się zmienia dla rolników? 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgodnie z nowym rozporządzeniem, w przyszłym roku nie będą musieli dostosowywać się do obowiązku zmianowania upraw na gruntach rolnych (Norma GAEC 7). Co więcej będą mogli prowadzić produkcję na gruntach ugorowanych. Wyjątkiem od tej zasady będą jednak uprawy kukurydzy, soi, a także zagajników o krótkiej rotacji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!