Oszukują na… cukier. Mieszkanka woj. podlaskiego straciła prawie 1000 złotych

Cukier drożeje i są problemy z jego dostępnością. Niektórzy traktują go jak dobro inwestycyjne, inni na słodkim szaleństwie próbują nieuczciwie zarobić. Uważaj, zaczynają się oszustwa na… cukier. Mieszkanka woj. podlaskiego w ten właśnie sposób straciła prawie tysiąc złotych.

Oszukują na… cukier. Mieszkanka woj. podlaskiego straciła prawie 1000 złotych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 sierpnia 2022

Oszustwo na cukier

O tym, że nie każda oferta w internecie to uczciwa propozycja, przekonała się 44-letnia mieszkanka powiatu sokólskiego w województwie podlaskim. W internecie znalazła ofertę sprzedaży dużych ilości cukru po atrakcyjnej cenie. Przelała środki, lecz oferowanego cukru nie otrzymała. Policja apeluje do konsumentów o rozsądek.

Zaniżona cena – sygnał ostrzegawczy

Niepierwszy raz policja przestrzega przed ofertami w internecie, w których naszą uwagę przyciąga atrakcyjna, znacznie zaniżona cena. O tej zasadzie nie wiedziała, lub o niej zapomniała 44-letnia mieszkanka województwa podlaskiego. Oferta sprzedaży cukru była na tyle atrakcyjna, że kobieta zdecydowała na zakup większej ilości słodkiego towaru. Zamówiła 26 worków cukrów. Każdy po 25 kilogramów. Zgodnie z umową wysyłka przedmiotu zamówienia miała się odbyć po wpłacie zaliczki w wysokości prawie tysiąca złotych. Niestety po przesłaniu pieniędzy, kontrakt z wirtualnym sprzedawcą natychmiast się urwał. 

Sprzedawał konsole do gier, których nigdy nie posiadał. Oszukał na ponad 32 tys. złotychSprzedawał konsole do gier, których nigdy nie posiadał. Oszukał na ponad 32 tys. złotychMichał Górecki

Jak nie dać się oszukać? 

Po pierwsze, kupując cokolwiek w internecie, powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego. Warto zachować wszelką korespondencję z autorem oferty. Jednocześnie warto sprawdzić (a nie jest to trudne), czy sklep lub osoba prywatna podaje w ofercie swój numer telefonu, bądź adres. Negocjacje wyłącznie przez komunikator, powinny zapalić w naszej głowie lampkę ostrzegawczą.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości odnośnie wiarygodności sprzedawcy, możemy albo zrezygnować z transakcji, albo uzgodnić sposób płatności na własnych zasadach. W przypadku bliskiej lokalizacji sprzedawcy lepiej umówić się na odbiór osobisty. Jeśli takiej możliwości nie mamy, można skorzystać z nieco droższej, ale zdecydowanie bezpieczniejszej opcji płatności za pobraniem. Jeśli sprzedawca powie nam, że nie ma takiej możliwości, powinniśmy wyostrzyć naszą czujność. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!