Elektrownia atomowa w Polsce? Spada odsetek przeciwników inwestycji

64% Polaków chce, aby w Polsce powstała jak najszybciej elektrownia atomowa. Tylko 13% boi się takiego przedsięwzięcia – wynika z najnowszego badania ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku.

Elektrownia atomowa w Polsce? Spada odsetek przeciwników inwestycji
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 sierpnia 2022

Elektrownia atomowa – spada odcinek zdecydowanych przeciwników

Ciekawie wyglądają szczegóły dotyczące respondentów, którzy sprzeciwiają się budowie jądrowej siłowni w naszym kraju. Tylko 4% deklaruje się jako zdecydowani przeciwnicy. 9% uważa, że Polska powinna „raczej zrezygnować” z takiej inwestycji. To oznacza, że potencjalna elektrownia atomowa w Polsce nie jest już mocno kontrowersyjnym projektem. 

Największa grupa przeciwników budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju to osoby w dwóch przedziałach wiekowych 35-44 oraz 44-65 lat. 

Zwolennicy budowy elektrowni atomowej w Polsce

Za budową pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju jest 64% respondentów. Za zdecydowanym przyspieszeniem realizacji takiej inwestycji jest 37% Polaków. Pod opinią „raczej przyspieszyć” podpisuje się 27% badanych. Co ciekawe, wśród entuzjastów takiego rozwiązania więcej jest mężczyzn (75%) niż kobiet (53%). Największe poparcie budowa takiej siłowni ma wśród osób posiadających wykształcenie wyższe (70%). 

Najmniej zwolenników budowy elektrowni jądrowej jest wśród najmłodszych, pełnoletnich Polaków. W przedziale wiekowym 18-24 lata, „tylko” 55% opowiada się za taką formą produkcji energii elektrycznej. 

Zaporoska Elektrownia Atomowa. Czym jest Enerhodar?Zaporoska Elektrownia Atomowa. Czym jest Enerhodar?Mikołaj Frączak


Wynik badania nie dziwi ekspertów

Jak przypomina w swoim komentarzu dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, w 2006 roku odsetek osób deklarujących się jako przeciwnicy elektrowni atomowej wynosiła aż 56%. To oznacza, że w ciągu mniej niż dwóch dekad, w tym zakresie doszło do poważnej zmiany poglądów naszych rodaków. 

W ostatnim czasie pojawiły się czynniki, które spowodowały, że odsetek osób zdecydowanie sprzeciwiających się energetyce jądrowej spadł do poziomu, jakiego dotąd nie było. Te czynniki to m.in. wojna w Ukrainie, powiązany z nią szantaż energetyczny oraz wysokie ceny energii. Dodatkowo słabnie pamięć o katastrofie w Czarnobylu i zmienia się postrzeganie tej katastrofy, która dla wielu przez lata była czynnikiem zniechęcającym do energetyki atomowej” – ocenia dr Czarnecki. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!