4 września 2022 możesz odkleić nalepkę kontrolną z szyby samochodu. Mandatu nie będzie!

4 września 2022 wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. O tego dnia naklejki z numerem rejestracyjnym przejdą w Polsce do historii. Zgodnie z przepisami, od tego dnia można będzie się pozbyć nalepki z szyby.

4 września 2022 możesz odkleić nalepkę kontrolną z szyby samochodu. Mandatu nie będzie!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 sierpnia 2022

Koniec nalepek kontrolnych

Nalepki kontrolne towarzyszyły polskim właścicielom samochodów od ponad 22 lat. Dokładnie 1 maja 2000 roku, wraz z wprowadzeniem nowego wzoru białych tablic rejestracyjnych, ówczesne Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało się wprowadzić tzw. „trzecią tablicę rejestracyjną” umieszczaną w prawym dolnym roku przedniej szyby pojazdu. 

Czym są nalepki kontrolne? 

Choć na przestrzeni lat wzór tablic rejestracyjnych przechodził drobne metamorfozy, nalepka kontrolna od samego początku wyglądała tak samo. Nawet po dodaniu na „blachy” gwiazdek unijnych, niewielka hologramowa naklejka nadal zachowała polską flagę na niebieskim pasku. Tzw. trzecia tablica rejestracyjna to naklejany od środka prostokąt o wymiarach 50x100 mm z wyraźnie zaokrąglonymi bokami. 

Jeszcze do 4 września 2022 roku będzie wydawana zarówno do tablic rejestracyjnych zwyczajnych, jak również indywidualnych, zmniejszonych (amerykańskich) oraz zabytkowych. Na nalepkę nanoszony był numer rejestracyjny pojazdu oraz wyróżnik kraju rejestracji „PL”. Był to „autorski” pomysł polskich urzędników. W krajach UE nie spotyka się tego typu dodatkowych oznaczeń rejestracyjnych. 

Czy można odkleić naklejkę rejestracyjną?

Naklejkę rejestracyjną można odkleić, ale dopiero po 4 września 2022 roku. Wcześniej, zgodnie z obowiązującymi nadal przepisami, za jej brak, będzie można nadal zapłacić mandat!

Właściciele nowo rejestrowanych pojazdów nie będą już otrzymywali naklejki na przednią szybę. Co oznacza oszczędność 18,50 zł. Niby niewiele, ale jednak.

Jak usunąć naklejkę z przedniej szyby? 

Jeżeli komuś naklejka rejestracyjna nie przeszkadza, zalecamy pozostawienie jej na szybie. Proces jej odklejenia zabiera wiele czasu. Po zdarciu folii koniecznej jest doczyszczenie tłustej, prostokątnej plamy, jaka pozostaje po warstwie kleju. W internecie można spotkać wiele porad, jak pozbyć się prostokątnej nalepki. O sprawdzonych sposobach pisaliśmy m.in. w tym artykule

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!