Jaka kara za zabicie zwierzęcia? Prawo jest surowe, choć wg niektórych za mało

Przykład z ostatnich dni. 3 lata więzienia grożą 38-latkowi z Dolnego Śląska, który strzelił z karabinka pneumatycznego, czyli tzw. wiatrówki do kota. Zwierze niestety poniosło śmierć. Teraz sprawca okrucieństwa stanie przed sądem. Kara za zabicie zwierzęcia jest surowsza niż przed laty. Niestety, jak widać, są osoby, które albo o tym nie wiedzą, albo liczą na bezkarność.

Jaka kara za zabicie zwierzęcia? Prawo jest surowe, choć wg niektórych za mało
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 sierpnia 2022

Kara za zabicie zwierzęcia

Policjanci z Kobierzyc na Dolnym Śląsku zatrzymali 38-latka, który jest podejrzany o zabicie kota. W sprawie wiadomo, że mężczyzna strzelił z wiatrówki do zwierzęcia, co spowodowało jego śmierć. O karygodnym zachowaniu mundurowych poinformował świadek, który widział okrutne postępowanie podejrzanego. 

Zabójcy zwierząt nie są bezkarni

Co istotne, policja dysponuje ważnym dowodem w sprawie. Jest to nagranie wideo ze zdarzenia. Trafiło ono w ręce detektywa ds. kryminalnych Komisariatu Policji w Kobierzycach. Szybko udało się ustalić miejsce przestępstwa oraz podejrzanego o ten okrutny czyn. Funkcjonariusz poprosił o wsparcie zespół patrolowo-interwencyjny oraz grupę dochodzeniowo śledczą. 

Nieletni znęcali się nad jeżami. Teraz staną przed sądem | 18+Nieletni znęcali się nad jeżami. Teraz staną przed sądem | 18+Anna Malinowska

Ustawa o ochronie zwierząt a zabójstwo zwierzęcia

Mundurowi sprawdzili jeden z garaży w Bielanach Wrocławskich. Tam znaleźli martwe zwierze. Zatrzymali również podejrzanego o ten odrażający czyn. Zabezpieczono także ważny dowód w sprawie, tj. karabinek pneumatyczny, który zostanie zbadany przez ekspertów.

Zgodnie z artykułem 35 Ustawy o ochronie zwierząt, mężczyzna może spędzić za kratami nawet trzy lata. W przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem mowa nawet o pięciu latach pozbawienia wolności.

To już niestety kolejna taka sprawa na Dolnym Śląsku. Przypomnijmy, niecały miesiąc temu policja zatrzymała dwoje nastolatków z Oławy, którzy znęcali się nad jeżami i gołębiem. Odpowiedzą za swoje czyny przed sądem rodzinnym. 

ZDJĘCIE: POLICJA.GOV.PL / POLICJA WROCŁAWSKA

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!