Leśnicy narzekają na… „ekoterrorystów”. Zastawili śmiertelną pułapkę!

„Ekoterroryści zastawili na leśników z Nadleśnictwa Lutowiska śmiertelną pułapkę” – czytamy na głównej stronie Lasów Państwowych. Chodzi o gwoździe wbite w drzewa planowane do wycinki. Leśnicy twierdzą, że jeśli piła zahaczy o taką przeszkodę może dojść do tragicznego wypadku.

Leśnicy narzekają na… „ekoterrorystów”. Zastawili śmiertelną pułapkę!
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 sierpnia 2022

Śmiertelna pułapka na drwali i pracowników tartaku

Zwracam się do wszystkich działaczy i grup proekologicznych w całej Polsce: powstrzymajcie tych, którzy ryzykują życiem ludzi. Wbijanie gwoździ w drzewa to nie akcja protestacyjna, to zwykły terroryzm. Powstrzymajcie to zanim dojdzie do tragedii” – apeluje w komunikacie Lasów Państwowych rzecznik tej instytucji Michał Gzowski.

Cały komunikat w tej sprawie dostępny jest tutaj.

Leśnicy zwracają uwagę, że gwóźdź pozostawiony w pniu drewna to śmiertelne zagrożenie nie tylko dla osób, które pracują w lesie przy pozyskiwaniu drewna, ale także dla pracowników tartaku, do którego trafi pień z umieszczonym w środku metalowym elementem. 

 

Co to jest tree spiking?

Jak się okazuje, metoda aktywistów ma swoją nazwę. Pozostawianie gwoździ w pniach nazywane jest w niektórych kręgach tree spikingiem. Celem takiego działania ma być wg LP zniszczenie ostrza lub silnika piły mechanicznej a także urządzeń stosowanych w tartakach. 

Aktywiści łamią prawo?

Jak informują Lasy Państwowe „tego typu proceder jest tak niebezpieczny, że rząd Stanów Zjednoczonych już w 1988 r. wprowadził ustawę dotyczącą jego zwalczania, a formę takich „protestów” uznał wprost za ekoterroryzm”. 

Leśnicy przekazali sprawę działalności aktywistów w Nadleśnictwie Lutowiska na policję. Sprawa została przekazana przez LP z około miesięcznym opóźnieniem z uwagi na dobro śledztwa. 

ZDJĘCIE: Lasy Państwowe

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!