Co z ukraińskimi dziećmi w polskich szkołach? Wyzwania na nowy rok szkolny

Aż 631 tysięcy uczniów ukraińskich szkół przebywa poza granicami ogarniętego wojną kraju. Jakie wyzwania na nowy rok szkolny niesie przedłużająca się wojna za naszą wschodnią granicą?

Co z ukraińskimi dziećmi w polskich szkołach? Wyzwania na nowy rok szkolny
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 sierpnia 2022

Nauka zdalna dla ukraińskich dzieci w ukraińskiej szkole

Resort odpowiedzialny za edukację i kształcenie w Ukrainie podał najnowsze statystyki dotyczące absencji uczniów w tym kraju w związku z trwającą od 24 lutego 2022 roku wojną. Według danych będących w dyspozycji Kijowa, aż 621 tysięcy uczniów ukraińskich szkół przebywa aktualnie poza granicami swojej ojczyzny. 

Ukraińskie ministerstwo oświaty zaznacza jednak, że każdy uczeń miał możliwość dokończenia roku szkolnego 2021/2022 w trybie lekcji zdalnych z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość. Wiadomo już, że taka forma będzie kontynuowana także po trwających wakacjach. 

Czy pożyczka 0% jest opłacalna?Czy pożyczka 0% jest opłacalna?Rafał Stępniewski


Czy szkoły na terenie Ukrainy działają?

Ukraina informuje, że z 80% szkół na terenie kraju, w których przeprowadzono rozeznanie, tylko 41% jest w gotowości do rozpoczęcia zajęć w trybie nauki stacjonarnej. Głównie są to szkoły w centralnej i zachodniej części kraju. 

Polska otwarta na uczniów z Ukrainy

Minister Przemysław Czarnek podczas rozmów ze swoim ukraińskim odpowiednikiem zapewnił, że Polska będzie nadal wspierała dzieci i młodzież z Ukrainy, także w zakresie realizacji obowiązku szkolnego i zdobywania wiedzy. „Wszyscy uczniowie, którzy wyrażą wolę kontynuowania nauki w formie zdalnej w szkołach w Ukrainie, będą mieli taką możliwość. Jednocześnie uczniowie, którzy wybiorą naukę w formie stacjonarnej w Polsce, podobnie jak obecnie, otrzymają odpowiednie wsparcie” – czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Wcześniej Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję o nowelizacji rozporządzenia, które reguluje m.in. możliwość przystępowania ukraińskich uczniów do dwóch kluczowych egzaminów w polskim systemie oświatowym. Mowa o egzaminie ósmoklasisty oraz maturze w 2023 roku. Dokument dotyczy także kwestii związanych ze zgłaszaniem takich uczniów, oraz przeprowadzaniem egzaminów zawodowych w szkołach branżowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!