Zaporoska Elektrownia Atomowa. Czym jest Enerhodar?

Agencje i media informują o przejęciu przez Rosjan największej w Europie elektrowni jądrowej (4.03). Wcześniej miało tam dojść do ataku najeźdźców i pożaru. Służby uspokajają, że nie doszło do skażenia. Czym jest Zaporoska Elektrownia Jądrowa?

Zaporoska Elektrownia Atomowa. Czym jest Enerhodar?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 marca 2022

Zaporoska Elektrownia Jądrowa

Zaporoska Elektrownia Jądrowa to potężny kompleks siłowni atomowej, która położona jest w południowo-wschodniej Ukrainie w obwodzie zaporoskim. Dla zapewnienia efektywności m.in. infrastruktury chłodzenia, zdecydowano o jej budowie na dość dużym półwyspie wcinającym się w Zbiornik Kachowski, który znajduje się na rzece Dniepr. 

Elektrownia jest nie tylko potężnym kompleksem, ale również gigantycznym pracodawcą. Dość powiedzieć, że w bezpośrednim sąsiedztwie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej powstało dość duże miasto Enerhodar, w którym według różnych szacunków mieszka od 55 do 60 tysięcy mieszkańców. Głównie są to pracownicy siłowni oraz ich rodziny. Pod tym względem miasto przypomina pierwotną funkcję, bardziej znanego w Polsce miasta Prypeć koło Czarnobyla, ewakuowanego po katastrofie tamtejszej elektrowni w latach osiemdziesiątych

Jak duża jest Zaporoska Elektrownia Jądrowa?

Nikt nie ma wątpliwości, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa, która została wg doniesień przejęta przez siły rosyjskie jest nie tylko największym tego typu kompleksem na Ukrainie, ale także w Europie. 

Składa się ona z sześciu reaktorów WWER-100. Moc każdego z nich to 950 MW. Pierwszych pięć reaktorów rozpoczęło swoją pracę jeszcze w czasach Związku Radzieckiego między 1985 a 1989 rokiem. Budowa szóstego była opóźniona. Ostatecznie reaktor nr sześć rozpoczął pracę w 1995 roku, czyli cztery lata po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę. 

Awaria Elektrowni Atomowej na Zaporożu

Najnowsza historia zna jeden niebezpieczny incydent z udziałem Zaporskiej Elektrowni Jądrowej. Pod koniec listopada 2014 roku, miało tam dojść do usterki instalacji elektrycznej zasilającej turbiny bloku nr 3. Wówczas zadziałały procedury bezpieczeństwa, a reaktor został wyłączony. Pracę wznowił zaledwie kilka dni później po naprawie. Międzynarodowe instytucje zajmujące się bezpieczeństwem jądrowym i radiologicznym sklasyfikowały zdarzenie jako „nieznaczące”. 

Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Anna Malinowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!