Hejter z Podkarpacia z zarzutem nawoływania do zbrodni. Atakował uchodźców!

Policjanci z Rzeszowa i Łańcuta zatrzymali 44-letniego hejtera z gminy Żołynia. W mediach społecznościowych opublikował nienawistny wpis skierowany przeciwko uchodźcom uciekającym z Ukrainy do Polski. Już usłyszał zarzut nawoływania do popełnienia zbrodni.

Hejter z Podkarpacia z zarzutem nawoływania do zbrodni. Atakował uchodźców!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 marca 2022

Hejt przeciwko uchodźcom

Jak podaje Straż Graniczna w niedzielę wieczorem (06.03) łączna liczba uchodźców, którzy przekroczyli ukraińsko-polską granicę przekroczyła milion. Na terenie Polski schronienia szukają osoby, które w kraju ogarniętym wojną pozostawili swój dobytek, dotychczasowe życie, często także bliskich. Wielu Polaków w ostatnich dniach niesie pomoc w bezprecedensowej skali. Niestety w mediach społecznościowych nie brakuje hejterów, którzy publikują wpisy, które powielają nieprawdziwe informacje, a nawet nawołują do ataku na uchodźców. Jak pokazuje przypadek z Podkarpacia, w sieci nie można być anonimowym, a za popełnione czyny w sferze wirtualnej, trzeba ponieść karę. 

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, funkcjonariusze zajmujący się cyberbezpieczeństwem monitorują stale sieć i wyłapują przypadki mowy nienawiści. Wszystko po to, by tego typu działania nie pozostawały bezkarne. 

Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Anna Malinowska

Policjanci zdemaskowali hejtera

W ubiegłym tygodniu jeden z mieszkańców powiatu łańcuckiego zamieścił w social mediach wpis nawołujący do popełnienia zbrodni wobec osób uciekających do Polski. Policjanci z Rzeszowa oraz Łańcuta natychmiast namierzyli właściciela konta, który publikował pełne nienawiści treści. Mężczyzna został szybko zatrzymany.

Jaka kara grozi za hejt? 

44-letni mieszkaniec gminy Żołynia przyznał się do winy. Śledczy na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, postawili mu zarzut nawoływania do zbrodni. 

Jak informuje podkarpacka policja – „zgodnie z obowiązującymi przepisami karnymi, kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech” – czytamy w komunikacie rzeszowskiej komendy wojewódzkiej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!