Fake newsy z Rosji. Wysyp kont na Instagramie udających polskie lokalne media

Internauci odkryli w poniedziałek rano wysyp kont na Instagramie, z prorosyjskimi treściami. Łączyło je podobne logo. Wszystkie posiadały nazwę według wzoru „miasto_online”. Takie przypadki raportowano m.in. w Bydgoszczy, Krakowie i Kielcach. Dzięki szybkiej akcji internautów spora część z nich została już zablokowana.

Fake newsy z Rosji. Wysyp kont na Instagramie udających polskie lokalne media
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 marca 2022

Coraz więcej trolli w internecie

Od rozpoczęcia ataku na Ukrainę w polskim internecie krążyło już sporo postów, wpisów, komentarzy i zdjęć, których rolą była dezinformacja. W sprawie interweniowała nawet Policja, która poinformowała, że zdarzenia kryminalne, których mieli dopuścić się uchodźcy, a o których pisano w mediach społecznościowych były „kompletną bzdurą”. 

Teraz coraz więcej wskazuje na zorganizowane działania. Trop prowadzi za wschodnią granicę.

Hejter z Podkarpacia z zarzutem nawoływania do zbrodni. Atakował uchodźców!Hejter z Podkarpacia z zarzutem nawoływania do zbrodni. Atakował uchodźców!Anna Malinowska

Konta powiązane z mailami w domenie.ru

Jeden z użytkowników Twittera przeanalizował jedno z takich kont krakow_online, zamieszczających prorosyjskie treści. Okazało się, że zostało ono założone z użyciem adresu w rosyjskiej domenie.ru.

Mało tego, wygląda na to, że było to bardziej zorganizowane działanie. Podobne profile na Instagramie z niemal identycznym logotypem (ta sama czcionka i kolor) pojawiły się w odniesieniu do innych polskich miast m.in. Bydgoszczy, Lublina oraz Kielc. Wiele z tych profili wczesnym popołudniem już nie istniało.

Internauci zgłaszają podejrzane konta

Podejrzane konta internetowe można blokować w bardzo prosty sposób, korzystając z opcji, które posiada np. Instagram. Im więcej zgłoszeń, tym większe prawdopodobieństwo, że profil nastawiony na fake newsy zostanie usunięty z internetu. Wiemy, że na lokalnych grupach skrzykiwali się ludzie apelując do siebie o usunięcie lub zablokowanie profili szerzących mowę nienawiści i fałszywie przedstawiające rozwój wydarzeń za naszą wschodnią granicą. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!