Rosja chce uznać Facebooka za narzędzie ekstremistyczne i terrorystyczne

Władzom Rosji bardzo nie spodobał się nowy regulamin Meta luzujący ograniczenia w ekspresji politycznej. Krótko mówiąc na Facebooku i Instagramie będzie można bezkarnie powiedzieć i napisać więcej. Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej chce, by uznać imperium Zuckerberga… za organizację ekstremistyczną.

Rosja chce uznać Facebooka za narzędzie ekstremistyczne i terrorystyczne
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 marca 2022

Meta luzuje regulamin

Wszystko zaczęło się od informacji, według których Meta ma w niektórych rejonach świata pozwolić na publikowanie treści, które wprost nawołują do walki z władzami Rosji i Białorusi, a także ich wojskami. Taka postawa nie mogła przejść bezkarnie w Moskwie. Rosyjscy prokuratorzy chcą, aby produkty ze stajni meta uznać za ekstremistyczne. To oznacza, że Facebook, czy Instagram nie będą mogły działać w Rosji z powodu bardzo poważnego zarzutu.

O krokach Rosji ws. Facebooka można przeczytać m.in. w artykule opublikowanym na portalu Telepolis.pl.

Fake newsy z Rosji. Wysyp kont na Instagramie udających polskie lokalne mediaFake newsy z Rosji. Wysyp kont na Instagramie udających polskie lokalne mediaMikołaj Frączak

Delegalizacja Facebooka?

Dokładnie rzecz biorąc mowa jest od delegalizacji produktów od Meta. Do Roskomnadzoru już wpłynął wniosek o to, by zablokować Instagrama. Wcześniej bowiem, z tej platformy zniknęło oficjalne konto rosyjskich śledczych. 

Oskarżenia pod adresem mety dotykają bardzo poważnych artykułów Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej odnoszących się nie tylko do podżegania do nienawiści i wrogich działań, ale także… terroryzmu (!).

Fasadowy internet w Rosji

Biorąc pod uwagę fakt, że od kilku dni internet w Rosji nie działa tak jak na całym świecie, a głęboka cenzura przeorała wolność wypowiedzi, kolejne decyzje Moskwy w sprawie mediów społecznościowych nie są dziś ani zaskoczeniem, ani przełomem. Rosja coraz bardziej zamyka się bowiem na globalną wymianę opinii. 

Jeśli dodamy do tego wszechobecną cenzurę w tradycyjnych mediach, oraz przekaz, w którym nie ma ani słowa o potężnych stratach armii, czy działaniach rosyjskich żołnierzy na Ukrainie wymierzonych w cywilów, wyłania nam się dość ponury obraz świata komunikacji i wolności słowa w największym pod względem powierzchni państwie świata. W połączeniu z sankcjami na szereg produktów i usług, także tych o charakterze mobilnym, cyfrowy świat w Rosji może cofnąć się o kilka lat, i to w dramatycznie szybkim tempie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!