Nowy trend w telekomunikacji. Stacje komórkowe zasilane przez słońce

Coraz więcej stacji bazowych w Polsce zasilanych jest wyłącznie energią słoneczną. T-Mobile mówi już o 130 stacjach oraz dwóch centralach wyposażonych w panele fotowoltaiczne. 

Nowy trend w telekomunikacji. Stacje komórkowe zasilane przez słońce
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 marca 2022

Pierwsza stacja off-grid w Polsce

Niecały rok temu w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o pierwszej stacji komórkowej off-grid Orange. Powstała ona w zachodniej części województwa wielopolskiego w okolicach Zbąszynia, blisko autostrady A4 Świecko-Poznań. W jej przypadku energia słoneczna odpowiada za ponad 2/3 energii elektrycznej, która jest niezbędna do jej działania. Całość wspierają magazyny energii. 

Orange: Pierwsza komórkowa stacja bazowa off-gridOrange: Pierwsza komórkowa stacja bazowa off-gridMichał Górecki

T-Mobile: 130 stacji zasilanych słońcem

Jak się okazuje, T-Mobile już od 2018 roku sięga po rozwiązania związane z fotowoltaiką. Prąd produkowany z energii słonecznej jest wykorzystywany na stacji przy schronisku na Hali Ornak w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach. Kolejne zostały zamontowane za terenie centrali telefonicznych w Lublinie, Rzeszowie, a także na 130 stacjach zlokalizowanych w całej Polsce. 

Oszczędność dla operatorów komórkowych

Jak pokazują testy prowadzone przez T-Mobile, panele fotowoltaiczne nie tylko są istotne z punktu widzenia ochrony środowiska, ale także przyczyniają się do obniżki kosztów zużywanej energii. „Zebrane na bazie istniejących instalacji dane pokazują, że panele fotowoltaiczne zapewniają ok. 15% średniorocznego zapotrzebowania stacji bazowej, a przy odpowiedniej konfiguracji i przy zastosowaniu magazynów energii udział energii ze słońca w całkowitym miksie energetycznym dla najlepszych pod tym względem obiektów może wynieść nawet 30%” informuje w komunikacie T-Mobile Polska. 

Fotowoltaika i telekomunikacja

T-Mobile Polska wyliczył, że od początku prowadzenia projektu, udało się wytworzyć przeszło 210 megawatogodzin energii. To przekłada się na oszczędności rzędu 170 ton emisji dwutlenku węgla. Spółka zapowiada, że w przyszłości niewykorzystana energia ze słońca będzie magazynowana w ogniwach, które będą zlokalizowane na terenie stacji i wykorzystane w sytuacji zwiększonych potrzeb energetycznych. 

Podobne inwestycje przeprowadzają obecnie operatorzy na całym świecie „zielone” maszty BTS powstają m.in. na terenie Skandynawii oraz w Europie Zachodniej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!