Nowy trend w telekomunikacji. Stacje komórkowe zasilane przez słońce
Coraz więcej stacji bazowych w Polsce zasilanych jest wyłącznie energią słoneczną. T-Mobile mówi już o 130 stacjach oraz dwóch centralach wyposażonych w panele fotowoltaiczne.
- Anna Malinowska
- /
- 15 marca 2022
Pierwsza stacja off-grid w Polsce
Niecały rok temu w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o pierwszej stacji komórkowej off-grid Orange. Powstała ona w zachodniej części województwa wielopolskiego w okolicach Zbąszynia, blisko autostrady A4 Świecko-Poznań. W jej przypadku energia słoneczna odpowiada za ponad 2/3 energii elektrycznej, która jest niezbędna do jej działania. Całość wspierają magazyny energii.
Orange: Pierwsza komórkowa stacja bazowa off-gridMichał Górecki
T-Mobile: 130 stacji zasilanych słońcemJak się okazuje, T-Mobile już od 2018 roku sięga po rozwiązania związane z fotowoltaiką. Prąd produkowany z energii słonecznej jest wykorzystywany na stacji przy schronisku na Hali Ornak w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach. Kolejne zostały zamontowane za terenie centrali telefonicznych w Lublinie, Rzeszowie, a także na 130 stacjach zlokalizowanych w całej Polsce.
Oszczędność dla operatorów komórkowych
Jak pokazują testy prowadzone przez T-Mobile, panele fotowoltaiczne nie tylko są istotne z punktu widzenia ochrony środowiska, ale także przyczyniają się do obniżki kosztów zużywanej energii. „Zebrane na bazie istniejących instalacji dane pokazują, że panele fotowoltaiczne zapewniają ok. 15% średniorocznego zapotrzebowania stacji bazowej, a przy odpowiedniej konfiguracji i przy zastosowaniu magazynów energii udział energii ze słońca w całkowitym miksie energetycznym dla najlepszych pod tym względem obiektów może wynieść nawet 30%” - informuje w komunikacie T-Mobile Polska.
Fotowoltaika i telekomunikacja
T-Mobile Polska wyliczył, że od początku prowadzenia projektu, udało się wytworzyć przeszło 210 megawatogodzin energii. To przekłada się na oszczędności rzędu 170 ton emisji dwutlenku węgla. Spółka zapowiada, że w przyszłości niewykorzystana energia ze słońca będzie magazynowana w ogniwach, które będą zlokalizowane na terenie stacji i wykorzystane w sytuacji zwiększonych potrzeb energetycznych.
Podobne inwestycje przeprowadzają obecnie operatorzy na całym świecie „zielone” maszty BTS powstają m.in. na terenie Skandynawii oraz w Europie Zachodniej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.