Nie tylko dekoder. Rząd dołoży się także do nowego telewizora

W związku ze zmianą technologii nadawania naziemnej telewizji cyfrowej państwo dołoży się nie tylko do dekoderów, ale także do telewizorów. W tym drugim przypadku kwota wsparcia będzie wyższa. Rząd przyjął właśnie nowelizację świeżej ustawy dotyczącej wsparcia gospodarstw w przejściu na system DVB-T2.

Nie tylko dekoder. Rząd dołoży się także do nowego telewizora
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 marca 2022

Będą pieniądze na dofinansowanie nowego telewizora?

Początkowo pomoc miała obejmować tylko zakup dekodera umożliwiającego odbiór telewizji w nowym standardzie. Kancelaria premiera zdecydowała jednak rozszerzyć wsparcie dla gospodarstw domowych. W ten sposób, każde gospodarstwo, które potrzebuje pomocy finansowej w związku ze zmianą technologii nadawania telewizji naziemnej, otrzyma je. 

Jak tłumaczy odpowiedzialny za cyfryzację sekretarz stanu w KPRM - „nasza propozycja to nie świadczenie socjalne, a uczciwa rekompensata za utratę możliwości korzystania z zakupionego sprzętu. Chcemy zrekompensować wydatek tym, którzy dalej chcą odbierać bezpłatną naziemną telewizję cyfrową” – wyjaśnił.

Nowy trend w telekomunikacji. Stacje komórkowe zasilane przez słońceNowy trend w telekomunikacji. Stacje komórkowe zasilane przez słońceAnna Malinowska

Więcej pieniędzy na wymianę telewizora?

Pojawia się pytanie, dlaczego niedawno przyjęta ustawa, dość szybko doczekała się pomysłu na gruntowną nowelizację. KPRM tłumaczy, że nowelizacja to odpowiedź na głosy ekspertów, według których dotychczasowa kwota dofinansowania jest niewystarczająca.

Stąd osoby, które kupią tylko dekoder mogą liczyć nadal na 100 złotych od państwa. Jednak ci konsumenci, którzy zdecydują się na zakup telewizora, mogą liczyć na pomoc w wysokości 250 złotych. W przypadku budżetowych i średniopółkowych telewizorów o przekątnej ekranu 50 cali, to około 10% wartości rynkowej. 

Ile gospodarstw korzysta wyłącznie z naziemnej telewizji?

Jak wylicza KPRM, około 30% wszystkich gospodarstw domowych w Polsce, czyli około 4,44 mln rodzin korzysta wyłącznie z naziemnej telewizji. Krajowy Instytut Mediów wylicza, że obecnie około 1,8 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru sygnału według nowego standardu DVB-T2 / HEVC. To oznacza, że będą musieli oni wymienić albo odbiornik, albo sam dekoder pozwalający na przetworzenie sygnału i dalsze korzystanie ze starego telewizora. 

Kiedy zmiana z DVB-T na DVB-T2?

Zmianę standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej zaplanowano na koniec pierwszego oraz drugi kwartał tego roku. Całe przedsięwzięcie podzielono na etapy:

1. etap — od 28.03.2022 r. — Rejon Sudetów i Dolnego Śląska oraz województwo lubuskie

2. etap — od 25.04.2022 r. — Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, spora część Wielkopolski, Kujawy oraz zachodnia część Mazowsza

3. etap — od  23.05.2022 r. — południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk oraz Opolszczyzna

4. etap — od 27.06.2022 r. — Mazowsze, Polska Wschodnia od Suwalszczyzny przez Podlasie po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę, okolice Zalewu Wiślanego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!