fb

Profil zaufany dla uchodźcy. Będzie też ukraińska wersja mObywatela

Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zawiera szereg praktycznych rozwiązań, na jakie mogą liczyć uciekający przed rosyjską agresją. Każda z tych osób nie tylko otrzyma numer PESEL, ale także możliwość założenia Profilu Zaufanego. Będzie też specjalna wersja mObywatela.

Profil zaufany dla uchodźcy. Będzie też ukraińska wersja mObywatela
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 marca 2022

PESEL dla Ukraińców

Wiadomo już, że przepisy mają zapewnić uproszczoną procedurę dla osób uciekających przed wojną. Np. numer PESEL ma zostać nadany natychmiast po ustaleniu tożsamości osoby. Odbywać się to ma w oparciu o dostępne dokumenty np. paszport, dowód osobisty, prawo jazdy czy kartę Polaka.

W przypadku osób nieletnich prawo ma dopuszczać akt urodzenia jako podstawowy dokument. Prawo bierze także pod uwagę rozwiązania wobec osób, które przekroczyły granicę RP bez jakichkolwiek dokumentów. Konieczne będzie wówczas podpisanie specjalnego oświadczenia. 

Zadania dla samorządów w związku z pomocą Ukraińcom

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami nadanie numeru PESEL oraz udostępnienie usługi „Profil Zaufany” ma się odbywać w jednym okienku we właściwym urzędzie gminy. Ta procedura wymaga jeszcze pewnego dopracowania w pracach legislacyjnych.

Wszelkie koszty jakie spadną na samorządy poniesie państwo. Wiadomo już, że wnioski w urzędach będą musiały być dwujęzyczne – zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. 

Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – czy jest ważne?Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – czy jest ważne?Martyna Kowalska

Odciski palców od uchodźców

Tu nie będzie wyjątków. Cały proces nadawania numerów PESEL dla uchodźców ma być zabezpieczony dokładnie w taki sam sposób, jak dzieje się to w przypadku wydawania dowodów osobistych obywatelom RP. Konieczna będzie więc biometryczna fotografia oraz zapis w rejestrze odcisków palców. 

Warto dodać, że urzędnicy w gminach będą posiadali dostęp do bazy Straży Granicznej. Dzięki temu będzie można zweryfikować informacje o osobach, które przybyły na terytorium Polski po 24 lutego 2022, czyli dniu rozpoczęcia zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. 

Ukraińska wersja mObywatela?

Cyfrowe wsparcie obywateli Ukrainy pójdzie dalej. Jak informuje KPRM Każdy pełnoletni obywatel Ukrainy objęty wprowadzaną procedurą będzie mógł skorzystać z dokumentu Diia.pl (Дія пл) udostępnionego w ramach aplikacji mObywatel”. 

Nazwa tego rozwiązania bazuje na ukraińskiej, rządowej aplikacji mobilnej Diia. Nowy mobilny dokument ma być dostępny w ramach kolejnych aktualizacji aplikacji mObywatel.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!