MS: nowe przepisy ograniczą przywileje więźniów

Sejm przyjął przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program reform „Nowoczesne więziennictwo”. Jak zapowiada resort, nowe przepisy mają skończyć z „absurdami oraz przywilejami osadzonych” – poinformowano w komunikacie. 

MS: nowe przepisy ograniczą przywileje więźniów
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 sierpnia 2022

Co składa się na nowoczesne więziennictwo?

Przyjęte przez Sejm przepisy rozszerzają m.in. zakres i możliwości pracy więźniów, rozwój dozoru elektronicznego, a także ograniczają ignorowanie kary więzienia. 

Ponadto resort twierdzi, że nowe prawo skończy z przywilejami w korzystaniu przez osadzonych np. z opieki zdrowotnej. W zakładach karnych ma być bezpieczniej, a Służba Więzienna lepiej przeszkolona i bardziej skuteczna. 

Więźniowie do pracy

Ministerstwo Sprawiedliwości zachwala przy okazji uchwalenia nowych przepisów funkcjonujący już program „Praca dla więźniów”. W ocenie resortu przynosi on „świetne efekty”, a docelowo ma zostać rozszerzony. 

Przed 2016 rokiem odsetek zatrudnionych więźniów wynosił tylko 36 proc.  Dziś, mimo ograniczeń związanych z pandemią, zatrudnionych jest 88 proc. skazanych zdolnych do pracy”– informuje ministerstwo. Zgodnie z nowymi przepisami, skazani, którzy odbywają karę pozbawienia wolności, mogą wykonywać pracę na terenie zakładu karnego. Zarobione w ten sposób pieniądze posłużą spłacie orzeczonych wobec nich grzywien.

Więźniowie będą także włączani do prac związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. 

Pismo ze skarbówki tylko przez Pocztę Polską. Będą przesyłki hybrydowePismo ze skarbówki tylko przez Pocztę Polską. Będą przesyłki hybrydoweMartyna Kowalska

Ewolucja dozoru elektronicznego

Dozór elektroniczny ograniczał się do skazanych wyłącznie na rok więzienia. Obecnie, po znowelizowaniu przepisów, górna granica została podniesiona do 1,5 roku więzienia. Program forsowany przez resort sprawiedliwości ma poszerzyć i usprawnić stosowanie dozoru dla sprawców lżejszych przestępstw. 

Brak tolerancji dla ignorowania kary więzienia

Autorzy programu oceniają, że ogromna liczba przestępców, którzy uchylają się od wykonania kary więzienia to plaga wymiaru sprawiedliwości. Jak wynika z oficjalnych statystyk, w drugiejpołowie 2021 roku tylko 4,27% skazanych dobrowolnie zgłosiło się do wykonania kary. To dowodzi na wykorzystywanie słabości dotychczasowych przepisów, które regulowały egzekwowanie kary. Obecnie za unikanie kary nie grozi skazanym nic! Reforma kończy z tym procederem. Skazany zostanie natychmiast doprowadzony do zakładu karnego przez policję, bez uprzedniego wezwania przez sąd. Jeśli sprawca będzie się ukrywać, zostanie za nim wydany list gończy, który co do zasady będzie rozpowszechniony za pomocą internetu, a dane o skazanym trafią do internetowej bazy danych poszukiwanych prowadzonej przez policję” – wyjaśnia MS. 

Nowe prawo skończy z przywilejami osadzonych

Ministerstwo Sprawiedliwości ma zastrzeżenia co do kierowania więźniów do lekarzy specjalistów poza kolejnością oraz systemem udzielania świadczeń zdrowotnych. W ocenie resortu nie ma uzasadnienia, by korzystali oni ze służby zdrowia na lepszych warunkach, niż pozostali obywatele objęci powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dodatkowo osadzeni będą obciążani kosztami badań w przypadku dodatniego wyniku testu na obecność środków psychoaktywnych. 

Ministerstwo chce także skończyć z praktyką składania absurdalnych skarg przez więźniów. Przypomina przy tym przypadek jednego z osadzonych, który wysyłał tyle skarg, że koszt przesyłek wyniósł po pewnym czasie 26 tys. złotych. Dodajmy, że zapłaciła za to… Służba Więzienna. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!