ZUS: Coraz więcej ubezpieczonych cudzoziemców

Systematycznie rośnie liczba cudzoziemców z ubezpieczeniem emerytalnym w Polsce – informuje ZUS. Według najnowszych statystyk, na koniec września było ich 1,05 mln. To oznacza wzrost o 44 tys. w porównaniu do sierpnia.

ZUS: Coraz więcej ubezpieczonych cudzoziemców
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 listopada 2022

Ubezpieczenie emerytalne dla obcokrajowców

ZUS zwraca uwagę w ostatnim komunikacie na trwały i systematyczny wzrost ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce. W Dzienniku Prawnym pisaliśmy już o przekroczeniu bariery miliona w miesiącach wakacyjnych. 

W ZUS padł rekord. Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemcówW ZUS padł rekord. Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemcówMartyna Kowalska

Jak się okazuje, po letnim sezonie nie widać załamania w statystykach. „Na koniec września liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 1,05 mln i wzrosła o 44 tys. w stosunku do sierpnia oraz aż o 402 tys. w porównaniu z lutym 2020 r., czyli ostatnim przedpandemicznym miesiącem. Jest to też szesnastokrotny wzrost od 2008 r. Około dwóch trzecich cudzoziemców w ubezpieczeniach to mężczyźni” – powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Większość ubezpieczonych cudzoziemców ma umowę o pracę

ZUS zauważa, że większość cudzoziemców z ubezpieczeniem emerytalnym, w Polsce zawarła umowy o pracę. Mniejsza część to zleceniobiorcy. Kilka procent prowadzi własną działalność gospodarczą. 

Aż ¼ wszystkich cudzoziemców w Polsce pracuje na Mazowszu. Po 10% znalazło zatrudnienie w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku. Nie ma zaskoczenia co do dominującej nacji. 72% wszystkich ubezpieczonych cudzoziemców to obywatele Ukrainy. 

Mały udział cudzoziemców w świadczeniach

Cudzoziemcy stanowią obecnie 5% wszystkich ubezpieczonych. Co ciekawe jedynie znikomy odsetek pobiera należne świadczenia. W obszarze emerytur i rent pobierają oni mniej niż promil ogólnej kwoty wpłat. W przypadku zasiłków jest to około 1,5% — wynika ze statystyk ZUS. 

Rośnie liczba płatników składek

Jak zauważa prezes ZUS, mimo nie najlepszej sytuacji gospodarczej rośnie ogólna liczba płatników. 

Z najnowszych danych ZUS wynika, że liczba płatników składek w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 2,64 mln. To jest wzrost o 4 tys. w porównaniu z sierpniem oraz o 156 tys. więcej niż w lutym 2020 r. Z kolei liczba ubezpieczonych w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 15,89 mln osób, czyli o 44 tys. więcej niż w sierpniu” – powiedziała.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!