Powstała Platforma Zrównoważonych Finansów. Co to takiego?

Wspólny i rzeczowy dialog, identyfikacja obszarów wymagających zmian w prawie, wskazanie miejsc, w których powinien zainterweniować minister finansów – to główne cele utworzonej właśnie Platformy Zrównoważonych Finansów. Co to za inicjatywa i kto do niej należy? Lista podmiotów jest dość długa. 

Powstała Platforma Zrównoważonych Finansów. Co to takiego?
 • Anna Malinowska
 • /
 • 7 listopada 2022

Co to jest Platforma Zrównoważonych Finansów?

Ideę powstania Platformy Zrównoważonych Finansów działającej przy Ministerstwie Finansów przedstawił wiceszef tego resortu Artur Soboń. „To forum dyskusji i podejmowania decyzji na temat strategicznych kierunków rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce. Wspólny dialog pozwoli zidentyfikować najważniejsze obszary, w których potrzebne są zmiany regulacyjne, podjęcie działań przez ministra finansów czy po prostu wsparcie inicjatyw, które już mają miejsce na rynku – wyjaśnił.

Będą zmiany w prawie 

Powstanie dość szerokiej inicjatywy przy konkretnym resorcie, prawie zawsze oznacza przygotowanie do istotnych zmian w prawie. Tak właśnie jest w tym przypadku. Platforma została utworzona w związku z trwającymi w MF pracami nad tzw. Mapą Drogową dla Rozwoju Zrównoważonych Finansów w Polsce. 

Celem „Mapy…” jest zidentyfikowanie mocnych stron rynku kapitałowego w naszym kraju, a także wyzwań, jakie wynikają z finansowania transformacji klimatycznej. To także próba odnalezienia najlepszych usług finansowych, które umożliwią kierowanie kapitału prywatnego w szczególnie perspektywiczne przedsięwzięcia związane ze zrównoważonym rozwoje. Całość realizowana jest we współpracy Ministerstwa Finansów z Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej ds. Wspierania Reform Strukturalnych. 

Centralna Platforma Zarządzania Miastem – co to takiego?Centralna Platforma Zarządzania Miastem – co to takiego?Michał Górecki

Kto należy do Platformy Zrównoważonych Finansów?

MF zwraca uwagę, że w gronie członków PZF znalazły się osoby reprezentujące kluczowe instytucje administracji publicznej oraz polskiego rynku kapitałowego. Są to: 

 1. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju

 2. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 3. Ministerstwo Klimatu

 4. Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

 5. Izba Domów Maklerskich

 6. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 7. Komisja Nadzoru Finansowego

 8. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

 9. Polski Fundusz Rozwoju

 10. Związek Banków Polskich

 11. Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych

 12. Ministerstwo Aktywów Państwowych

 13. Polska Izba Ubezpieczeń

 14. Europejski Bank Inwestycyjny

 15. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

 16. Bank Gospodarstwa Krajowego

 17. Ministerstwo Finansów

 18. Narodowy Bank Polski

 19. UN Global Compact Network Poland

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!