MF: Sprzedaż węgla przez samorządy bez kas rejestrujących

Ministerstwo Finansów zwolniło gminy z obowiązku stosowania kas rejestrujących online przy sprzedaży preferencyjnej węgla dla gospodarstw domowych. Co istotne, w tym przypadku zwolnienie przysługuje wstecznie. Nawet jeśli dostawy zostały dokonane od 1.07.2022. Warunkiem jest jednak odpowiednie udokumentowanie transakcji. 

MF: Sprzedaż węgla przez samorządy bez kas rejestrujących
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 listopada 2022

Sprzedaż węgla przez gminy a VAT

Jeśli gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), może odliczyć go z tytułu zakupów, jakie dokonała w związku ze sprzedażą opału w ramach zakupu preferencyjnego. 

W związku z opublikowaniem ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz. U. poz. 2236), nałożone na gminy zadanie dystrybucji węgla kamiennego spowodowałoby obowiązek zakupu przez te podmioty, tylko na ten cel, kas rejestrujących online lub wymianę użytkowanych kas starego typu na kasy online” tłumaczy minister finansów. 

W tej sytuacji MF chce, aby podmioty biorące udział w dystrybucji węgla kamiennego dla indywidualnych odbiorców nie ponosiły dodatkowych kosztów. Stąd decyzja MF o zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. 

3.11.2022 w życie weszła ustawa węglowa. Zielone światło dla samorządów3.11.2022 w życie weszła ustawa węglowa. Zielone światło dla samorządówMichał Górecki

Warunki zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania

Ministerstwo Finansów zaznacza, że dostawa węgla będzie zwolniona z obowiązku ewidencjonowania jeśli zostanie odpowiednio udokumentowana fakturą.

W odniesieniu do wcześniejszych dostaw konieczne będą dowody dostawy. W tym katalogu mieszczą się również faktury. W grę wchodzą także zapisy ewidencji lub dowody zapłaty, z których jednoznacznie wynika rodzaj dostarczonego towaru (węgiel kamienny) oraz dane uprawnionego nabywcy, wraz z adresem. 

Pełną treść rozporządzenia można znaleźć w Dzienniku Ustaw pod linkiem:  https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/2242

 

Sprzedaż węgla a VAT

„Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że na gruncie VAT sprzedaż węgla kamiennego przez Gminę w ramach zakupu preferencyjnego stanowić będzie wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej”. To oznacza, że wszelkie zakupy związane ze sprzedażą na rzecz indywidualnych odbiorców, dają gminie podstawy do pełnego odliczenia podatku VAT. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!