Pierwsi rolnicy dostali zaliczki. Kiedy pieniądze trafią na konto?

Już 3,15 mld złotych trafiły na konta rolników w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za 2022 roku – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wypłata tych środków potrwa do końca listopada.

Pierwsi rolnicy dostali zaliczki. Kiedy pieniądze trafią na konto?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 października 2022

Ruszyła wypłata zaliczek dla rolników

Na początku tygodnia, dokładnie 17 października 2022 r. ruszyła wypłata środków w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. W ciągu pierwszych czterech dni Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przelała na konta rolników 3,15 mld złotych.

Nie jest jednak tak, że wszyscy rolnicy dostaną pieniądze lada moment. Realizacja tych wypłat zaplanowana jest do końca listopada 2022 r. Dopiero od 1 grudnia ruszą przelewy z tytułu pozostałych kwot płatności za bieżący rok. 

Ilu rolników otrzyma pieniądze?

Jak wynika z danych opublikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa w tegorocznej kampanii o dopłaty bezpośrednie zawnioskowało 1,265 mln rolników. Łącznie otrzymają oni około 16,96 mld złotych. Do 20 października pieniądze trafiły na konta pierwszych 306 tysięcy beneficjentów w ramach płatności bezpośrednich (2,63 mld zł). Z kolei 270 tys. rolników otrzymało pieniądze w ramach płatności obszarowych (519 mln zł). 

Najwyższe zaliczki w Unii Europejskiej

ARiMR zwraca uwagę, że od trzech lat polscy rolnicy otrzymują zaliczki na najwyższym możliwym poziomie, jaki dopuszcza prawo Unii Europejskiej. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych – 85 proc. należnych dopłat” – tłumaczy Agencja.

Zaliczki na poczet wszystkich płatności

Zaliczki będą zgodnie z przyjętymi zasadami przelewane na poczet wszystkich płatności bezpośrednich, a także przejściowego wsparcia krajowego. Mogą one się odbyć po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu (wymóg zakończenia kontroli wynika z przepisów unijnych).

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwraca uwagę, że pieniądze mogą być przelewane jedynie na konta, które zostały wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów. „Bardzo ważne jest zatem, aby numery rachunków bankowych były aktualne. Jeżeli numer rachunku bankowego będzie nieaktualny, pieniądze zostaną zwrócone do Agencji” – zaznacza ARiMR.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!