Potężna skala działania fabryki faktur. Ich wartość to 200 mln złotych

Ta akcja zostanie zapamiętana na długo. Krajowa Administracja Skarbowa z Mazowsza wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym (CBA) zatrzymały siedem osób podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy oraz handel pustymi fakturami. Sprawą zajęli się już prokuratorzy. 

Potężna skala działania fabryki faktur. Ich wartość to 200 mln złotych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 października 2022

Pranie pieniędzy i puste faktury

W rozwiązaniu tej sprawy biorą udział aż dwie służby, dedykowane do walki z różnego rodzaju przestępczością gospodarczą. Do działania przystąpili funkcjonariusze z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz stołeczna delegatura CBA. Całość nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Mundurowym udało się zatrzymać siedem osób, które trudniły się m.in. obrotem fałszywymi fakturami oraz praniem brudnych pieniędzy. Wszystko odbywało się pod przykrywką fikcyjnej działalności dziesięciu spółek.

Fałszywe spółki – jak działają?

10 spółkami zarządzała grupa przestępcza. Za ich pośrednictwem wystawiano tzw. lewe faktury VAT, które z prawdziwymi zdarzeniami gospodarczymi raczej nie miały nic wspólnego. Dokumenty potwierdzały bowiem fikcyjne transakcje zakupu oraz sprzedaży różnego rodzaju dóbr i usług. Wartość nierzetelnych faktur obecnie szacuje się na… 200 mln złotych!

MF: Jest oficjalna aplikacja do e-FakturMF: Jest oficjalna aplikacja do e-FakturMikołaj Frączak


Pranie pieniędzy

Wiadomo, że członkowie rozbitej grupy specjalizowali się m.in. w tzw. praniu pieniędzy pochodzących z różnego rodzaju przestępstw. Mało tego! Pomagali również innym w transferze nielegalnych pieniędzy wprost na rachunki prowadzone w zagranicznych bankach. Dokumentacja, którą udało się zabezpieczyć, potwierdza transfer przeszło 15 milionów euro, 660 tysięcy dolarów amerykańskich oraz 10 milionów złotych. 

Poważne zarzuty przestępstw gospodarczych

Wiadomo już, że pracownicy KAS oraz CBA doprowadzili do Prokuratury Okręgowej w Warszawie siedem osób. Każda z nich usłyszała zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. To jednak nie wszystko. Ich akta obciążą dodatkowo zarzuty fałszowania dokumentów, wystawiania i sprzedaży lewych faktur oraz prania brudnych pieniędzy. 

Służby informują, że ta sprawa jest rozwojowa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!