Orka na ugorze, czyli odstępstwa dla rolników w 2023 roku

Ministerstwo rolnictwa przedstawiło zasady stosowania odstępstw dotyczących produkcji na ugorach, a także zmianowania upraw w 2023 roku. Mają one związek z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu wojny trwającej na Ukrainie.

Orka na ugorze, czyli odstępstwa dla rolników w 2023 roku
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 października 2022

Orka na ugorze? Jakie zasady?

Odstępstwa, o których mówimy, wynikają z przepisów unijnych, które umożliwiają państwom członkowskim wprowadzenie tymczasowego odstępstwa od stosowania norm GAEC 7 oraz GAEC 8. Mowa o nakazie zmianowania upraw, a także zakazie produkcji na ugorach rolnych.

Dodajmy, że odstępstwa te mogą być wprowadzone jedynie na określony czas. Obecnie mówimy wyłącznie o wnioskach składanych w 2023 roku. 

Odstępstwo od normy GAEC 7

W 2023 r. norma GAEC 7, która dotyczy zmianowania upraw nie będzie stosowana. To oznacza, że rolnicy (również ci posiadający gospodarstwo rolne powyżej 10 hektarów gruntów ornych) nie będą musieli realizować praktyk, które służą zmianowaniu, a także wprowadzania dywersyfikacji upraw prowadzonych na gruntach ornych.

Kiedy wypłata zaliczek dla rolników? Znamy terminKiedy wypłata zaliczek dla rolników? Znamy terminMichał Górecki

Odstępstwo od normy GAEC 8

Z kolei w przypadku normy GAEC 8 w części związanej z przeznaczeniem minimalnego udziału gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, będzie istniała możliwość prowadzenia upraw na gruntach uznanych za ugorowane. Tu jednak wyjątek będzie dotyczył upraw kukurydz oraz soi. To samo dotyczy zagajników o krótkiej rotacji do celów energetycznych. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla jednocześnie, że wspomniane odstępstwo odnosi się wyłącznie do części tej normy, czyli obowiązku – dla rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni powyżej 10 ha gruntów rolnych – do zagwarantowania: (cytujemy za komunikatem MRiRW 

    - minimalnego udziału co najmniej 4 proc. gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane lub

    - minimalnego udziału co najmniej 7 proc. gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane oraz międzyplony lub uprawy wiążące azot, uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin, z czego 3 proc. stanowią obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane.”

Odstępstwo nie oznacza, że można teraz wszystko!

Norma GAEC 8 zobowiązuje każdego rolnika, w odniesieniu do wszystkich posiadanych użytków rolnych m.in. do:  zachowania elementów krajobrazu (np. obowiązek zachowania drzew), a także 

    przestrzegania zakazu przycinania żywopłotów oraz drzew podczas okresu lęgowego ptaków. Tych kwestii odstępstwa nie obowiązują!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!