Technik budowlany z nowymi uprawnieniami? Będą zmiany w prawie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, chce mocno promować zawód technika budowlanego. Przy okazji mówi o nowych uprawnieniach dla osób, które wybiorą taką drogę zawodową. M.in. na ten temat rozmawiano w czasie debaty eksperckiej zorganizowanej w środę (12.10) w gmachu MRiT. 

Technik budowlany z nowymi uprawnieniami? Będą zmiany w prawie
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 października 2022

Szkoły budowlane przed wyzwaniami

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński przyznał, że resort jest świadomy wyzwań, jakie stoją dziś przed szkołami budowlanymi. „Chcemy podjąć działania, które sprawią, że zawód budowlańca będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla młodych osób, szukających swojej ścieżki zawodowej. Stawiamy na wsparcie w promocji tego zawodu, ale również zapewnienie kadry, czy też wsparcie procesów cyfryzacji szkolnictwa branżowego. Będzie to możliwe dzięki intensyfikacji współpracy szkół z uczelniami i branżą budowlaną” – ocenił sekretarz stanu.

Jakie zmiany w technikach budowlanych?

Resort rozwoju wprowadza stopniowe zmiany, które wpłyną na atrakcyjność zawodu technika budowlanego m.in. w ramach szeroko rozumianej deregulacji prawa budowlanego. Głównym celem wdrażania nowych pomysłów jest z jednej strony ułatwienie, z drugiej zaś zachęcenie do zdobywania uprawnień budowlanych przez osoby posiadające dyplom technika budowlanego. 

W ocenie resortu, takie podeście do wyzwań i otwarcie na zmiany powinno przełożyć się na wzrost zainteresowania podejmowania nauki właśnie w technikach budowlanych.

Pieniądze na fotowoltaikę w gospodarstwie rolnymPieniądze na fotowoltaikę w gospodarstwie rolnymAnna Malinowska


Nowe uprawnienia dla techników budowlanych

Wśród głównych zmian proponowanych przez resort są uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie dla techników, którzy odbędą czteroletnią praktykę projektową, oraz posiadający roczną praktykę na budowie. 

Mowa o praktyce odbywającej się pod patronatem osoby, która może się pochwalić minimum pięcioletnim doświadczeniem zawodowym przy sporządzaniu projektów, w ramach posiadanych uprawnień.

Inną zmianą, o której wspomina MRiT jest skrócenie dla osób posiadających tytuł zawodowy technika 4-letniej praktyki zawodowej do 3 lat. Chodzi o pełnienie funkcji technicznej na budowie, wymaganej do uzyskania uprawnień do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie.

Więcej na temat pomysłów MRiT dotyczących techników budowlanych można przeczytać w komunikacie resortu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!