Ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych – Wszystkich Świętych 2022

Przed nami pierwszy, listopadowy długi weekend. Dla firm transportowych oraz pracujących w nich kierowców samochodów ciężarowych oznacza to ograniczenia w ruchu, które formalnie rozpoczną się już 31 października 2022 r. Na czym one polegają? 

Ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych – Wszystkich Świętych 2022
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 października 2022

Ograniczenia wynikające z uroczystości Wszystkich Świętych

1 listopada to w kalendarzu uroczystość Wszystkich Świętych, nazywana także zwyczajowo świętem zmarłych. Dzień ten z mocy ustawy jest wolny od pracy. Tego dnia obowiązują również ograniczenia dla ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz ruchu obowiązywał będzie dla nich od godziny 8:00 rano do 22:00 wieczorem.

Zakaz wyprzedzania przez ciężarówki. Kary nie tylko od PolicjiZakaz wyprzedzania przez ciężarówki. Kary nie tylko od PolicjiMikołaj Frączak

Ograniczenia w przeddzień Wszystkich Świętych

Warto jednak pamiętać, że z prawnymi ograniczeniami, trzeba się liczyć także w przeddzień święta. Analogiczne utrudnienia będą obowiązywały także w poniedziałek, 31 października 2022, ale jedynie w godzinach wieczornych. Formalnie, od 18:00 do 22:00.

Powrót z zagranicy a ograniczenia w ruchu?

Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy w wymienione dni wracają z zagranicznych tras, mogą zgodnie z przepisamikontynuować jazdę, jednak po spełnieniu konkretnych warunków. Przejazd musi kończyć się na terytorium Polski.  Te same przepisy dotyczą pojazdów, które na terenie naszego kraju mają miejsce dostarczenia ładunku. 

Prawo to ma także zastosowanie do pozostałych aut ciężarowych, które wjechały do Polski poza terminami lub godzinami obwiązywania wspomnianych przepisów. Takie ułatwienie obowiązuje jednak wyłącznie w promieniu 50 kilometrów od miejsca przekroczenia granicy Rzeczypospolitej.

Przejazd ciężarówką w święta – wyjątki

Zakazy, o których mówimy, nie dotyczą aut ciężarowych, które biorą udział na przykład w akcjach ratunkowych, w walce ze skutkami klęsk żywiołowych lub też w transporcie humanitarnym (np. na Ukrainę). Wymienione wyjątki obejmują także samochody, które w jakikolwiek sposób są zaangażowane np. w usuwanie awarii energetycznych. Na drogi mogą wyjechać także samochody przewożące leki, środki medyczne, zwierzęta, oraz produkty o krótkiej trwałości. Prawo związane z ograniczeniami nie dotyczy także autobusów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!