Czujesz się niewyraźnie? Załatw L4 przez internet

Dostanie się od ręki do lekarza na wizytę stacjonarną nie zawsze jest w naszym kraju takie proste. Nie zawsze też pacjent czuje się na siłach, by dojeżdżać do lekarza i stać w kolejkach w przychodni, bo np. się zatruł. Alternatywą są wtedy konsultacje zdalne z możliwością otrzymania L4 przez Internet. Co trzeba wiedzieć o tej opcji?

Czujesz się niewyraźnie? Załatw L4 przez internet
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 4 listopada 2022

E-zwolnienia – czym są i jak je otrzymać?

Osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym, która – ze względu na swój stan zdrowia – nie czuje się na siłach, by pójść do pracy, może skorzystać ze zwolnienia L4. Wystawić może je pacjentowi lekarz, jeśli w jego ocenie pacjent nie jest czasowo zdolny do świadczenia obowiązku pracy. Zwolnienie lekarskie nie tylko usprawiedliwia nieobecność w pracy, ale również uprawnia do pobierania świadczeń chorobowych za czas swojej nieobecności. Zwolnienie lekarskie można otrzymać na wizycie w ramach NFZ oraz na wizycie prywatnej u lekarza, poza tym nie zawsze musi być to wizyta stacjonarna, gdyż możliwe jest również L4 przez Internet, otrzymane na konsultacjach zdalnych.

L4 online – alternatywa dla zwolnień wystawianych stacjonarnie

Jeżeli pacjent nie może dostać się od ręki na wizytę stacjonarną do lekarza lub nie czuje się na siłach, aby dojechać do przychodni, może skorzystać z wizyty zdalnej z możliwością otrzymania L4 online. W sieci znaleźć można różne portale medyczne, które umożliwiają konsultacje zdalne z możliwością wystawienia e-zwolnienia, w tym stronę L4Online.pl, gdzie nie trzeba rejestrować się z wyprzedzeniem. Wszystkie wystawiane pacjentom zwolnienia L4 przez Internet zapisywane są cyfrowo, więc nie trzeba się martwić, jak sprawdzić, czy lekarz wystawił zwolnienie, czy też co w nim wpisał. Wystarczy, że pacjent zaloguje się na swoje konto IKP lub profil PUE ZUS, a szybko będzie mógł sprawdzić potrzebne informacje.

Otrzymanie zwolnienia lekarskiego przez Internet dyktowane jest takimi samymi zasadami, jak w przypadku wizyty stacjonarnej, z tą różnicą, że lekarz nie może zbadać pacjenta. Aby zatem otrzymać zwolnienie lekarskie online, należy się do niego kwalifikować, czyli być w ocenie lekarza czasowo niezdolnym do świadczenia obowiązków zawodowych. Lekarz sprawdza to w wywiadzie medycznym, który podczas konsultacji online ma postać pisemną. Pacjent proszony jest o uzupełnienie formularza medycznego i udzielenie odpowiedzi na zadane w nim pytania, a następnie lekarz analizuje odpowiedzi pacjenta i na tej podstawie decyduje o zasadności wystawienia zwolnienia.

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych zwolnieniach online?

Otrzymane od lekarza L4 przez Internet jest dokumentem legalnym, który z punktu widzenia prawa nie różni się od zwolnień lekarskich wystawianych stacjonarnie. Należy oczywiście wybrać rzetelny podmiot medyczny, który udziela zgodnych z prawem konsultacji lekarskich i faktycznie wystawia zwolnienia legalnie. Zwolnienie wystawione przez Internet, podobnie jak to wystawiane stacjonarnie, automatycznie przesyłane jest do pracodawcy oraz do ZUS-u. Oznacza to, że pacjent nie ma już obowiązku dostarczania pracodawcy w ściśle określonym czasie papierowego zwolnienia, co bywało kłopotliwe.

Pacjent może również w dowolnej chwili sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie – również te, które wystawiane były wcześniej i już nie są ważne. Wystarczy zalogować się na swój profil IKP lub osobiste konto PUE ZUS – na obu tych platformach zapisywane są związane ze zwolnieniami zdarzenia medyczne. Do logowania na te platformy nie jest potrzebne posiadanie profilu zaufanego – wystarczy logowanie przez bankowość elektroniczną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: ZUS

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!