Nawet 200 tys. złotych dla właścicieli statków rybackich, którzy zrezygnują z obecnej działalności

Nawet 200 tys. złotych mogą otrzymać właściciele oraz współwłaściciele statków rybackich, którzy zdecydują się zrezygnować z dotychczasowej działalności i założyć inny biznes. Na jakich zasadach udzielana jest ta pomoc?  

Nawet 200 tys. złotych dla właścicieli statków rybackich, którzy  zrezygnują z obecnej działa
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 listopada 2022

Dla kogo wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Pomoc, o której mowa, jest adresowana do właścicieli lub współwłaścicieli statków rybackich. Jednostka musi być przy tym wpisana do odpowiedniego rejestru statków rybackich. Ponadto powinna posiadać krajowy numer ewidencyjny systemu obejmującego producentów, gospodarstw rolnych oraz ewidencji o przyznanie płatności. 

Warunki otrzymania pomocy

Aby właściciel lub współwłaściciel statku rybackiego mógł otrzymać wsparcie, musi zobowiązać się do trwałego zaprzestania działalności połowowej. Ma na to czas do 24 miesięcy, licząc od dnia podpisania umowy ws. udzielenia pomocy. 

Ponadto deklaruje, że nie będzie składał do odpowiedniego ministra wniosku o dokonanie wpisu statku do rejestru, oraz zmian wpisu np. w zakresie ponownego wprowadzenia do wykonywania rybołówstwa komercyjnego statku rybackiego, który wcześniej został wycofany. Statek nie będzie mógł również zmienić właściciela lub współwłaściciela przez 10 lat. 

Założenie firmy przez byłego właściciela statku rybackiego

Właściciel lub współwłaściciel statku zobowiązuje się do rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w terminie 6 miesięcy od dnia zwarcia umowy. Jeśli rozpoczęcie tej działalności wiąże się z koniecznością przeprowadzenia inwestycji budowlanej, termin ten jest nieco dłuższy i wynosi 12 miesięcy. 

Założona w ten sposób działalność musi być wykonywana co najmniej przez 3 lata. Wykorzystanie pomocy zgodnie z przeznaczeniem należy udokumentować w terminie 1 miesiąca od rozpoczęcia wykonywania działalności” – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Jaka wysokość wsparcia?

Wysokość pomocy została ustalona maksymalnie na poziomie 200 tysięcy złotych dla jednego wnioskodawcy. Pomoc jest przeznaczona na rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej, z wyłączeniem niektórych działalności, takich jak np. rybołówstwo i rolnictwo” – informuje resort. 

Gdzie składać wnioski? 

Wnioski można składać do 15.11.2022 r. do dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Można to zrobić osobiście, drogą pocztową lub poprzez platformę ePUAP.

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!