Rekord! Tak niskiego bezrobocia nie było od 32 lat

- Tak niskiej liczby osób bezrobotnych nie mieliśmy od 32 lat. Osiągnięty wynik traktujemy jako sukces, ale to również wyzwanie do tego, żeby te liczby były jeszcze niższe. Odpowiednia i odpowiedzialna polityka pozwoliła nam uchronić polski rynek pracy w okresie pandemii. Setki miliardów złotych przeznaczyliśmy na ratowanie miejsc pracy w tym okresie — powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rekord! Tak niskiego bezrobocia nie było od 32 lat
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 listopada 2022

Dawno nie było tak dobrego wyniku

Jak podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, po raz ostatni mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w końcu lipca 1990 roku.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia rejestrowanego pozostała na niezmienionym poziomie (5,1 proc.)a w zestawieniu z końcem października 2021 r. była niższa o 0,8 pkt. proc.

MF: Druga rata wsparcia dla samorządów. Miliardy przelane.MF: Druga rata wsparcia dla samorządów. Miliardy przelane.Michał Górecki

Najlepiej sytuacja wygląda w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,8 proc. Najwyższy wskaźnik odnotowano w województwie podkarpackim (8,7 proc.).

W urzędach pracy 

W październiku 2022 roku (wg wstępnych danych) pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 86,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej tj. o 13,2 tys. (13,3%) mniej niż miesiąc wcześniej i o 34,7 tys. (28,7%) mniej niż w październiku 2021 r.

Porównując poziom bezrobocia z końcu października br. do stanu z końca lutego 2020 r. (przed epidemią Covid-19) liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 122,4 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego była o 0,4 proc. niższa niż w końcu lutego 2020 r.

Na tle Unii Europejskiej

Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE.

Według danych opublikowanych 3 listopada 2022 r. zharmonizowana stopa bezrobocia, liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła we wrześniu 2022 r. 2,6% w Polsce wobec 6,0% w Unii Europejskiej i 6,6% w strefie EURO. Tym samym Polska zajęła drugie, po Czechach (2,2%), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE. Na trzecim miejscu znalazły się Malta oraz Niemcy z wynikiem 3,0%.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!