28,4% Polaków angażowało się w wolontariat w 1 kw. 2022 r.

28,4% osób między 15. a 89. rokiem życia, mieszkających na terenie Polski angażowało się w wolontariat w pierwszym kwartale 2022 roku – podaje GUS. Średnio jedna osoba poświęciła na taką pracę około 10 godzin. Największą grupę wolontariuszy odnotowano wśród osób posiadających wykształcenie wyższe (36,7%). 

28,4% Polaków angażowało się w wolontariat w 1 kw. 2022 r.
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 listopada 2022

Wolontariat w Polsce

Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego robią wrażenie. Wynika z nich bowiem, że więcej, niż co czwarty mieszkaniec Polski w wieku od 15-89 lat angażował się w wolontariat. Najczęściej mówimy o działaniach, które są świadczone w sposób indywidualny (26,5%). Rzadziej, działania tego typu realizowane są w ramach organizacji lub instytucji (5%). 

Pomagamy tym, których znamy

Z opracowania GUS wynika, że częściej Polacy udzielają się w bezpośredniej pomocy tym osobom, które znają oraz sąsiadom (22%). W przypadku osób nieznajomych ten parametr spada do niecałych sześciu procent (5,8%). 

W przypadku wolontariatu zorganizowanego, można zauważyć zaangażowanie w nieodpłatną pracę w sektorze non-profit na poziomie 3,4%. To lepszy wynik, niż w przypadku sektora publicznego ze wskaźnikiem (zaledwie) 1,9%. 

Miliony złotych dla Młodzieżowych Drużyn PożarniczychMiliony złotych dla Młodzieżowych Drużyn PożarniczychMikołaj Frączak

Wolontariusze wybierają prace proste

Z badania wynika, że polscy wolontariusze najczęściej podejmowali się w I kw. 2022 prac prostych. GUS podaje przykłady, takie jak odśnieżanie, zamiatanie, wyrzucanie śmieci, lub praca w charakterze gońca. Takie działania wymieniło 30,3% wolontariuszy.

Kolejnymi pod względem popularności są prace, które wiążą się z kwalifikacjami personelu, takimi jak: dziedziny społeczne i prawa. Są to np. organizacja imprez sportowych i kulturalnych, porady prawne, udzielanie informacji itp. Takie działania wymienia prawie co czwarty polski wolontariusz (23,3%). Trzecie miejsce, choć z niewielką stratą do drugiego, zajmuje szeroko rozumiana opieka np. nad osobami starszymi, chorymi lub dziećmi – 23,3%. 

Kto zostaje wolontariuszem?

GUS sprawdził także cechy społeczno-demograficzne polskich wolontariuszy. Jak wskazuje w raporcie - Zaangażowanie w wolontariat było trochę wyższe wśród kobiet (29,9%) niż wśród mężczyzn (26,8%). Podobnie nieduży wpływ na aktywność wolontariacką miał rodzaj miejscowości. Najwyższy odsetek wolontariuszy był wśród mieszkańców miast powyżej 100 tys. (29,5%), nieco niższy w miastach do 20 tys. mieszkańców (28,8%) i na wsiach (28,4%), a najniższy w miastach od 20 do 100 tys. mieszkańców (26,6%)” - czytamy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!