Miliony złotych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował o przyznaniu 25 mln złotych na rzecz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP. Za te pieniądze zostanie zakupiony sprzęt, umundurowanie, wyposażenie osobiste oraz sprzęt do łączności, który będzie służył w czasie szkolenia. 

Miliony złotych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 października 2022

Miliony złotych dla młodzieży z OSP?

Decyzja o przekazaniu 25 mln złotych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, zapadła na najwyższym szczeblu. Według relacji wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, decyzję w tej sprawie podjął sam premier Mateusz Morawiecki. „Dzięki tej inicjatywie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze będą mogły jeszcze w tym roku przeznaczyć spore środki na zakup sprzętu oraz doposażenie osobiste” – powiedział. 

Ile jest w Polsce Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych?

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Polsce działa obecnie ponad 6,2 tys. Młodzieżowych i Dziecięcych Drużyn Strażackich, w których działa ponad 76 tys. dzieci i młodzieży. Dotacja sprawi, że jeszcze w tym roku będą mogły zakupić sprzęt, wyposażenie, a także ubiór. Wiadomo, że pieniądze trafią bezpośrednio na konta odpowiednich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. 

Nowe uprawnienia strażaków ochotników. Ustawa z podpisem prezydentaNowe uprawnienia strażaków ochotników. Ustawa z podpisem prezydentaMichał Górecki

Czym są Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (MDP)?

Jak wyjaśnia MSWiA, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze są komórkami organizacyjnymi jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Głównym zadaniem jest zainteresowanie młodych ludzi działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowanie do bezinteresownej służby w OSP. Członkami MDP mogą być dziewczęta i chłopcy w wieku do 18 lat.

Wśród głównych zadań, jakie stoją przed młodymi strażakami jest m.in. udział w zapobieganiu pożarom przez oddziaływanie na lokalne środowisko w celu przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, a także podnoszenie wiedzy i umiejętności swoich członków w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Celem MDP jest również organizowanie działalności kulturalno-oświatowej w środowisku z uwzględnieniem problematyki ochrony przeciwpożarowej, rozwijanie sprawności fizycznej członków przez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki” – czytamy na stronach MSWiA. Wielu członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych podejmuje się także różnego rodzaju działań w zakresie wolontariatu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!