Nowe uprawnienia strażaków ochotników. Ustawa z podpisem prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki niej, druhowie OSP biorący udział w działaniach ratowniczych zyskają specjalne świadczenia. To jednak nie koniec nowych uprawnień strażaków ochotników.
- Michał Górecki
- /
- 29 grudnia 2021
Świadczenie ratownicze w OSP
Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji świadczenie miesięczne wypłacane z budżetu państwa strażakom ochotnikom po osiągnięciu wieku emerytalnego wyniesie 200 złotych miesięcznie. Warunkiem jest jednak czynny udział w działaniach ratowniczych przez 25 lat w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet. Warto pamiętać, że ustawa nie wspomina o ciągłości wysługi lat w OSP, a zatem przy naliczaniu będzie brany pod uwagę rzeczywisty czas służby. Przerwy nie będą przeszkodą w ubieganiu się o świadczenie.
Ustawa o OSP w kwestii wspomnianego świadczenia obejmuje także ratowników górskich, którzy pracują ochotniczo. W tym przypadku warunki otrzymania świadczenia są identyczne jak wyżej opisane.
Ochrona prawna OSP
Podpisana przez prezydenta ustawa o OSP zawiera także „wzmocnienie ochrony prawnej druhów-ochotników oraz wprowadzenie legitymacji strażaka ochotnika, która pozwoli na korzystanie ze zniżek. Ponadto szczególnie zasłużeni i wyróżniający się druhowie OSP będą mogli zostać wyróżnieni odznaczeniem – Krzyżem św. Floriana. Będzie je nadawał Prezydent RP. Specjalne wyróżnienie nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w postaci Odznaki Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” otrzymają strażacy OSP, w tym członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej, którzy wzorowo wykonują swoje obowiązki” informuje MSWiA.
Rekompensata pieniężna dla rannych strażaków
Ustawa przewiduje również, że strażak ratownik Ochotniczej Straży Pożarnej, który w ramach zadysponowania do akcji przez PSP dozna uszczerbku na zdrowiu, przez co będzie niezdolny do pracy, otrzyma stosowną rekompensatę pieniężną. Ustawa dokładnie precyzuje okoliczności takiego świadczenia.
Strażak emeryt może być kierowcą
Dzięki ustawie strażak ratownik OSP, który przekroczy 65. rok życia, będzie mógł pełnić funkcję kierowcy. Dodatkowo ustawa ułatwia dopuszczenie strażaków ochotników do kierowania jednostkami pływającymi na wodach śródlądowych. Taka jednostka nie może być jednak dłuższa niż 7,5 metra a moc silnika nie może przekraczać 20 kW.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.