Nie życzysz sobie swoich danych w bazie policji? Co z tego…

Pech chciał, że przedsiębiorcę L.M. jadącego ze swoimi klientami zatrzymała policja. — Podczas kontroli drogowej kontrolujący policjanci stwierdzili, że widnieję w ich systemie i zaczęli mnie dopytywać, co zrobiłem — skarżył się przedsiębiorca, który po tej akcji stracił kontrahentów. A czy Ty wiesz, jakie informacje o Tobie posiada Policja? Jak może je wykorzystać i kiedy? I że może je przetwarzać bez Twojej wiedzy i zgody?

Nie życzysz sobie swoich danych w bazie policji? Co z tego…
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 29 grudnia 2021

Zgodnie z ustawą Policja może korzystać z danych o osobie. Mowa nie tylko o danych zebranych przez nią samą, ale też o danych uzyskanych przez inne organy, służby i instytucje państwowe w wyniku realizacji czynności operacyjno-rozpoznawczych.

Szerokie uprawnienia Policji

Oczywiście Ustawa o Policji nie jest jedynym aktem prawnym, który reguluje zasady pozyskiwania i przetwarzania danych osobowych. Są to również: kodeksy karny i wykroczeń czy kodeksy postępowania karnego i w sprawach o wykroczenie. Dokumentacja ta zawiera wyszczególnione akty prawne pozwalające na przetwarzanie tych danych osobowych.

Ile o Tobie wie Policja?Ile o Tobie wie Policja?Monika Świetlińska

Warto jednak wiedzieć, że to Ustawa o Policji daje funkcjonariuszom upoważnienie do przetwarzania naszych danych bez naszej wiedzy i zgody (Ustawa o Policji, art. 14.4)

Ile o Tobie wie Policja? Więcej niż przypuszczasz

Boleśnie przekonał się o tym przedsiębiorca L.M., który zaskarżył Policję do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zażądał, aby ta usunęła z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP) oraz z Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych (KCIK) jego dane, bo są już do niczego niepotrzebne, ponadto od sprawy, przez którą trafił do policyjnych baz danych, minęło już wiele lat.

Jego zdaniem nie było podstaw, dla których organy Policji nadal przechowują i przetwarzają jego dane osobowe w systemach KSIP i KCIK, a konsekwencje ich istnienia w tych systemach odczuwa do dziś.

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Michał Górecki

Dodajmy, że w 2006 roku L.M. podejrzany był o popełnienie przestępstwa, ale nie został skazany. To jednak nie był wystarczający powód, by dane o nim usuwać. Prawo mówi, że Policja może pobierać, uzyskiwać, gromadzić, przetwarzać i wykorzystywać w celu realizacji zadań ustawowych informacje, w tym dane osobowe, również o osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, bez ich wiedzy i zgody.

- Podczas kontroli drogowej kontrolujący policjanci stwierdzili, że widnieję w ich systemie i zaczęli mnie dopytywać, co zrobiłem (…). Kontrola przebiegała w obecności moich potencjalnych klientów, którzy tego dnia jechali ze mną do miejsca planowanych prac. Wskutek działań policjantów, klienci stracili do mnie zaufanie i wycofali się z transakcji - opisywał sytuację skarżący, twierdząc, że nie ma przesłanek przemawiających za przydatnością tego rodzaju informacji dla ustawowych działań Policji.

UODO pomoże?

Przedsiębiorca miał nadzieję, że prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych stanie po jego stronie. W końcu poniósł niemałe straty.

  • Jaka była decyzja prezesa UODO?
  • Czy wiedziałeś, że Policja bez Twojej zgody i wiedzy przetwarza Twoje dane?
   • Nie musi Cię o nią prosić. Jakie przepisy jej to umożliwiają?
   • W jakim celu wykorzystuje Twoje dane?
   • Jakich narzędzi używa, by zdobyć dane dotyczące Twojej osoby?
   • Jakie systemy gromadzą dane na Twój temat? Czy są ogólnodostępne?
    • Skoro Policja przetwarza Twoje dane bez Twojej zgody i wiedzy, to czy masz jakiekolwiek prawa względem własnych danych osobowych, nawet danych wrażliwych?
     • Z jakich baz danych korzysta Policja?

     Dowiesz się z pisma „RODOmagazyn”, który dla Czytelników udostępniamy bezpłatnie w formie praktycznego PDF-a. POBIERZ.

     Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
     Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

     Security Magazine

     Czy ten artykuł był przydatny?

     Prawo w praktyce

     REKLAMA / WSPÓŁPRACA

     Sprawdź się

     Newsletter

     Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!