Sztuczne ognie, a prawo lotnicze. Jak to działa w sylwestra?

Pokazy z użyciem światła, pirotechniczne, a nawet wypuszczanie balonów z helem czy lampionów co do zasady, na wielu obszarach wymaga poinformowania i zgody Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Nieco inaczej jest w sylwestra...

Sztuczne ognie, a prawo lotnicze. Jak to działa w sylwestra?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 grudnia 2021

Pokazy sztucznych ogni – czy trzeba zgłaszać do PAŻP?

Opinie względem sztucznych ogni coraz bardziej są podzielone. Dla jednych to tradycja, na którą raz do roku można sobie pozwolić, dla drugich niepotrzebny wydatek i tworzenie stresującej sytuacji dla zwierząt. Abstrahując od tej dyskusji warto pamiętać o tym, że zarówno popularne pokazy pirotechniczne jak i laserowe wymagają na wielu obszarach co najmniej informacji służb odpowiedzialnych za przestrzeń powietrzną. Dotyczy to nawet balonów z helem i lampionów.

Co grozi za sprzedaż fajerwerków nieletnim?Co grozi za sprzedaż fajerwerków nieletnim?Mikołaj Frączak

Gdzie zgłosić pokaz sztucznych ogni?

W związku ze zbliżającym się sylwestrem Polska Agencja Żeglugi Powietrznej już poinformowała, że w konkretnych godzinach, nikt żadnego powiadomienia wysyłać nie będzie musiał. 

W związku z przewidywaną wzmożoną aktywnością pokazów z użyciem światła oraz wypuszczeń balonów z helem i lampionów w przestrzeni powietrznej FIR Warszawa w okresie od dnia 31.12.2021 od godziny 22.00 czasu lokalnego do dnia 1.1.2022 do godziny 4.00 czasu lokalnego pokazy pirotechniczne i świetlne prowadzone do wysokości 150 m AGL oraz wypuszczenia balonów w całym rejonie FIR Warszawa objęte są zgodą PAŻP w zakresie wykorzystania przestrzeni powietrznej i nie wymagają zgłaszania za pomocą formularzy” – czytamy w komunikacie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Pokaz sztucznych ogni a bezpieczeństwo lotnicze

PAŻP zwraca jednak uwagę, ze za każdym razem kiedy zaobserwowany zostanie ruch lotniczy w rejonie pokazu z użyciem światła, taki pokaz musi zostać przerwany. Przynajmniej do czasu, w którym statki powietrzne będą znajdowały się w bezpiecznej odległości, która gwarantuje brak ryzyka kontaktu z materiałami wybuchowymi. To samo dotyczy ryzyka oślepienia załogi. 

Warto pamiętać, że w takiej sytuacji „odpowiedzialność za dotrzymanie ww. warunków spoczywa na organizatorze pokazu” – przestrzega PAŻP.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!