Jaka kara za stalking? Prawo jest bardzo surowe

Uporczywe śledzenie, nękanie telefonami i wiadomościami tekstowymi, systematyczne poniżanie w środowisku. To tylko niektóre z przejawów stalkingu – przestępstwa, które jest zagrożone surowymi konsekwencjami prawnymi. Czym jest stalking? Jaka kara grozi za stalking?

Jaka kara za stalking? Prawo jest bardzo surowe
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 grudnia 2021

Różne oblicza stalkingu

Stalking ma różne oblicza. Może być to uporczywe śledzenie upatrzonej ofiary. To również przeróżne metody nękania z użyciem telekomunikacji, zostawiania informacji oraz prób poniżenia konkretnego człowieka w jego środowisku, np. w pracy lub miejscowości, w której mieszka. 

Stalking ma to do siebie, że jego sprawca nie ustępuje, nawet w sytuacji wyraźnego sprzeciwu lub próśb o zaprzestanie przykrych działań. Policja zachęca osoby, które mogą czuć się ofiarami takich praktyk do zgłaszania swojej sytuacji organom ścigania. Ignorowanie tego typu sytuacji, czasem prowadzi do ich intensyfikacji, a nawet pojawienia się niebezpiecznych zachowań. Kryminalni znają sprawy, w których stalking eskalował zamieniając się w niebezpieczne praktyki, grożące zdrowiu i życiu. 

Cudzy dron nad terenem firmy lub posesją prywatnąCudzy dron nad terenem firmy lub posesją prywatnąMichał Górecki

Stalking to przestępstwo wnioskowe

Należy pamiętać, że stalking jest zaliczany do tzw. przestępstw wnioskowych. To oznacza, że aby pociągnąć do odpowiedzialności stalkera, konieczne jest działanie pokrzywdzonego. Kluczowy jest tutaj wniosek pokrzywdzonego złożony do odpowiednich organów ścigania. 

Przykłady stalkingu

Pod koniec grudnia 2021 roku, funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji, zatrzymali mężczyznę, który jest podejrzany o stalking i to wobec najbliższych osób. Mężczyzna w wieku 28 lat nękał swoją matkę oraz siostrę. Jego działanie polegało na tym, że telefonował do nich wielokrotnie, także w godzinach nocnych. Wysyłał także ogromną liczbę wiadomości. Nie pomógł sprzeciw. Stalker nachodził kobiety także w miejscu zamieszkania. 

Działania 28-latka trwały niemal rok. Mężczyzna kierował pod adresem kobiet nie tylko obraźliwe treści, ale także groził pozbawieniem życia. Szantażował je domagając się pieniędzy. Jego nachalność i agresywność sprawiły, że ofiary zaczęły bać się o swoje życie.

Jaka kara za stalking?

Zebrane dowody pozwoliły już na przedstawienie mieszkańcowi Warszawy zarzuty. W tej sytuacji grozi mu nawet osiem lat więzienia. Póki co, mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące. Za swoje czyny odpowie przed sądem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!