KE: Sprzęt ochronny i medyczny spoza UE – bez cła i VAT!

Przywóz towarów niezbędnych do walki z pandemią COVID-19 spoza Unii Europejskiej, będzie zwolniony z VAT – zdecydowała Komisja Europejska (KE). Nowe prawo ustanowione na wniosek większości krajów członkowskich będzie obowiązywało od 1.01 do 30.06.2022 roku – informuje resort finansów. 

KE: Sprzęt ochronny i medyczny spoza UE – bez cła i VAT!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 grudnia 2021

Zapotrzebowanie na sprzęt ochronny nadal jest duże

Zdecydowana większość państw członkowskich Unii Europejskiej raportuje zwiększone zapotrzebowanie na import sprzętu ochronnego i medycznego, związanego z walką z trwającą pandemią koronawirusa. Kraje państw członkowskich postulowały zdjęcie ceł oraz zwolnienie z podatku VAT na tego typu asortyment w 2022 roku. W tym gronie znalazły się także władze z Warszawy.

Polacy przewidywali, że pandemia nie minie w 2021Polacy przewidywali, że pandemia nie minie w 2021Monika Świetlińska

KE zdejmuje cła i VAT m.in. na maseczki

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Komisja Europejska zaakceptowała postulaty państw członkowskich odnośnie przedłużenia przepisów dotyczących zwolnienia z należności celnych przywozowych oraz podatku od towarów i usług w doniesieniu do produktów potrzebnych do zwalczania COVID-19. Decyzja ta została skierowana do 23 państw członkowskich. 

Dzięki temu uda się ograniczyć koszty walki z trwającą pandemią oraz usprawnić logistykę importu tego typu towarów np. z Dalekiego Wschodu. 

Do kiedy zwolnienie z cła i VAT?

Przypomnijmy, moc obowiązująca w tym zakresie była już trzy razy przedłużana. Decyzja, o której mowa będzie obowiązywała przez pierwsze półrocze 2022 roku, czyli do 30 czerwca włącznie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!