Bukmacherzy coraz więcej inwestują w polski sport

Branża bukmacherska co roku przekazuje kilkadziesiąt milionów złotych na polski sport w ramach działań sponsorskich. Nie sposób nie zauważyć, że to duże wsparcie dla klubów, drużyn czy stowarzyszeń. Zwłaszcza że z roku na rok to zaangażowanie finansowe rośnie. Przekłada się to na obopólny zysk.

Bukmacherzy coraz więcej inwestują w polski sport
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 30 września 2022

Dlaczego bukmacherzy chętnie wykładają pieniądze?

Jak wynika z badań, od 52 do 55 proc. osób pozytywnie ocenia sponsora, który inwestuje w sport. Postawy to jednak nie wszystko, bo okazuje się, że między 22 a 28 proc. konsumentów chce kupować produkty sponsora wspierającego dany sport.

Sponsoring sportowy to jednak przede wszystkim wiele możliwości reklamowych. Branża bukmacherska ma bowiem bardzo ograniczone możliwości marketingowe. Zgodnie z ustawą hazardową, reklamy zakładów bukmacherskich nie mogą pojawiać się w telewizji i radiu w godzinach 6:00 a 22:00, czyli poza godzinami największej oglądalności. Wyjątkiem są reklamy prowadzone w trakcie transmisji z imprez sportowych, których firma bukmacherska jest sponsorem lub jeśli jest sponsorem drużyny, lub zawodników biorących udział w danej imprezie sportowej. I tu bukmacherzy znajdują furtkę aby dotrzeć ze swoim przekazem do najszerszej grupy odbiorców.

Jako sponsor, bukmacher może umieścić swoje logo na bandach reklamowych podczas meczów, na rozmaitych materiałach promocyjnych, odzieży sportowej. Często jest to specjalnie przygotowana akcja marketingowa, połączona z dopasowaną ofertą bonusów bukmacherskich. Zainteresowanie takimi wydarzeniami znacząco wpływa na popularność firmy. Nic dziwnego, że lista bukmacherów, którzy szukają medialnych umów sponsorskich w polskim sporcie, jest długa.

Kto wykłada najwięcej?

Właściwie każdy legalnie działający bukmacher dąży do nawiązania współpracy w zakresie sponsoringu sportu. Jednak nie każdy kontrakt znaczy tyle samo. Największe i najbardziej medialne umowy przypadły w udziale największemu polskiemu bukmacherowi — firmie STS. Niedawno portfolio STS powiększyło się o kolejny kontrakt -

Bukmacher podpisał nową umowę z Lechią Gdańsk. W ramach umowy tytuł oficjalnego sponsora oraz oficjalnego bukmachera. Ekspozycja logotypu STS będzie widoczna na stadionie Lechii oraz w mediach społecznościowych klubu. STS aktywnie angażuje się we wspieranie polskiego sportu, będąc największym prywatnym podmiotem na rodzimym rynku sponsoringu. STS swoim patronatem obejmuje też wiele klubów piłkarskich z Ekstraklasy, w tym: Lecha Poznań czy Cracovii. Bukmacher koncentruje się przede wszystkim na piłce nożnej, lecz nie unika sponsoringu także innych sportów, wpierając m.in. Polską Ligę Siatkówki.

Niezły kąsek przypadł także drugiemu co do wielkości bukmacherowi, Fortunie. Tuż przed startem sezonu 2022/23 doszło do podpisania nowej umowy sponsorskiej pomiędzy Legią Warszawa a bukmacherem Fortuna. To już kolejne odnowienie kooperacji między stronami. Legia i Fortuna współpracują ze sobą od listopada 2013 roku. Jej logo, jako oficjalnego sponsora, będzie nadal widniało m.in. na strojach meczowych zespołu.

Nowi bukmacherzy w natarciu

Mimo że GO+Bet to całkiem nowy bukmacher, to coraz bardziej się rozpędza, doskonale zdając sobie sprawę z tego jak ważne jest zaangażowanie w sponsoring. Pierwszy kontrakt sponsorki podpisał z Koroną Kielce, a wkrótce po tym ogłosił kolejną współpracę, z klubem Puszcza Niepołomice. Partnerstwo między klubem a zakładami sportowymi ma obowiązywać przez dwa najbliższe sezony. Dzięki niemu logo GO+Bet znajdzie się na strojach piłkarzy oraz na stadionie w Niepołomicach.

Co wydarzy się w przyszłości?

Z pewnością polski sport tylko zyska. Branża bukmacherska z roku na rok przynosi większe dochody ale wciąż ogrom rynku pozostaje niezagospodarowany. Szara strefa wciąż stanowi duży odsetek zakładów bukmacherskich w Polsce. Mimo działań, jakie Ministerstwo Finansów podejmuje w walce z nielegalnymi zakładami, są one w dalszym ciągu atrakcyjne na rzeszy odbiorców. A są to ogromne pieniądze, które w pewnej części mogłyby aktywnie wspierać rozwój polskiego sportu.

Zakłady bukmacherskie wiążą się z ryzykiem uzależnienia od hazardu. Graj odpowiedzialnie, wybierając tylko legalnych bukmacherów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!