Ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych – 10-11 listopada 2022

Niebawem kolejny, listopadowy długi weekend. Dla firm transportowych, a także pracujących w nich kierowców samochodów ciężarowych oznacza jedno: ograniczenia w ruchu, które formalnie rozpoczną się już w czwartek, 10 listopada 2022 r. W jakich godzinach będą obowiązywały? 

Ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych – 10-11 listopada 2022
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 listopada 2022

Ograniczenia transportu wynikające ze Święta Niepodległości

W piątek, 11 listopada 2022 będziemy obchodzili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli formalnie Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten z mocy ustawy jest wolny od pracy. Tego dnia obowiązują znaczące ograniczenia dla ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz ruchu dla takich pojazdów obowiązywał będzie dla nich od godziny 8:00 rano do 22:00 wieczorem.

Ograniczenia w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości

Firmy logistyczne i transportowe doskonale wiedzą, że z prawnymi ograniczeniami, trzeba się liczyć również w przeddzień tego święta. Analogiczne utrudnienia będą obowiązywały także w czwartek, 10 listopada 2022, ale jedynie w godzinach wieczornych określonych w ustawie. Mowa o przedziale od 18:00 do 22:00.

Powrót z zagranicy a ograniczenia w ruchu?

Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy w wymienione dni wracają z zagranicznych tras, mogą zgodnie z przepisami kontynuować jazdę. Muszą jednak spełnić konkretne warunki. Przejazd musi kończyć się na terenie RP.  Te same przepisy dotyczą pojazdów, które na terytorium Polski mają miejsce dostarczenia ładunku. 

Prawo to ma także zastosowanie do pozostałych aut ciężarowych, które wjechały do Polski poza terminami lub godzinami obwiązywania wspomnianych przepisów. Takie ułatwienie obowiązuje jednak wyłącznie w promieniu 50 kilometrów od miejsca przekroczenia granicy Rzeczypospolitej.

Przejazd samochodem ciężarowym w święta – wyjątki

Zakazy, o których mówimy, nie dotyczą ciężarówek, które biorą udział na przykład w akcjach ratunkowych, w walce ze skutkami klęsk żywiołowych lub też w transporcie humanitarnym (realizowanych np. na Ukrainę). Wyjątki, o których mowa, obejmują także samochody, które w jakikolwiek sposób są zaangażowane np. w usuwanie awarii energetycznych. Na drogi mogą wyjechać także samochody przewożące leki, środki medyczne, zwierzęta, oraz produkty o krótkiej trwałości. Prawo związane z ograniczeniami nie dotyczy także autobusów. Z ograniczeń związane są także tzw. mammobusy, czy pojazdy, w których realizowane są akcje krwiodawstwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!