Kiedy wypłata zaliczek dla rolników? Znamy termin

Znany jest termin uruchomienia przelewów na wypłatę zaliczek unijnych dotacji dla polskich rolników. Wiadomo już, że pierwsze pieniądze zostaną przekazane 17 października 2022 r. Nie oznacza to jednak, że wszyscy uprawnieni otrzymają pieniądze jeszcze w tym miesiącu.

Kiedy wypłata zaliczek dla rolników? Znamy termin
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 października 2022

W jakim dotacje dla rolników

Zaliczki dla rolników wprawdzie uruchomione zostaną już 17 października br., ale cały proces może trwać do końca listopada. Po zakończeniu tego procesu, od 1 grudnia 2022 r. ruszy wypłata pozostałych kwot płatności za bieżący rok. 

Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Martyna Kowalska

Ile wynoszą zaliczki dla rolników? 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaliczki mają być wypłacane w maksymalnej wysokości, jaką przewidują unijne przepisy prawne. Będzie to 70% w przypadku płatności bezpośrednich, a także przejściowego wsparcia krajowego. Na 85-procentową zaliczkę mogą liczyć rolnicy w przypadku płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Kiedy należy się zaliczka?

Zgodnie z wykładnią MRiRW - „zaliczki będą wypłacane na poczet wszystkich płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego, po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu (wymóg zakończenia kontroli wynika z przepisów UE)” – czytamy w komunikacie resortu.

Zaliczka z tytułu PROW

Natomiast w przypadku Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zaliczki trafią dla beneficjentów poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” PROW 2014–2020, a także następujących działań:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!