Mikrofirma w KSeF. Jest aplikacja do e-faktur

Jest zaktualizowana wersja aplikacji e-Mikrofirma, która umożliwia włączenie e-fakturowania w najmniejszych firmach. Jest ona zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur (KsEF). Obowiązku e-Faktur jeszcze nie ma, ale jak podkreśla fiskus – warto się do tego mechanizmu już przyzwyczajać. 

Mikrofirma w KSeF. Jest aplikacja do e-faktur
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 października 2022

Co to jest KSeF?

KSEF to skrót od nazwy systemy teleinformatycznego funkcjonującego pod nazwą „Krajowy System e-Faktur”. Zgodnie z zamysłem jego twórców, czyli Ministerstwa Finansów jego podstawowymi funkcjami jest wystawianie, odbieranie oraz przechowywanie faktur ustrukturyzowanych. Mowa o tzw. e-fakturach, które od 2024 roku mają być obowiązkowe.

Póki co, od 1 stycznia 2022 fakturowanie za pośrednictwem Krajowego System e-Faktur jest całkowicie fakultatywne. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że e-Faktury są dziś jedną z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji, obok tych, których używają przedsiębiorcy od lat – czyli faktur papierowych oraz elektronicznych (np. w formacie pdf). 

Od kiedy e-Faktury będą obowiązkowe?

Jeszcze rok temu w tym kontekście częściej przewijał się rok 2023 jako termin rozpoczęcia obowiązywania e-Faktur. Ostatecznie będzie to jednak 1 stycznia 2024 roku. Na taki termin zgodę wydała bowiem Rada Unii Europejskiej. Ministerstwo Finansów zachęca, aby już teraz przedsiębiorcy zapoznali się z tym mechanizmem. 

E-faktury dla mikroprzedsęibiorców

Nowa wersja aplikacji to nic innego jak kolejny etap wdrażania e-faktur – tym razem dla mikrofirm. Udostępniony program umożliwia m.in. powiązanie istniejącego konta z KSeF i co ważne wystawianie faktur w nowym systemie. 

Aplikacja umożliwia również odbieranie faktur z systemu oraz przenoszenie ich bezpośrednio do ewidencji VAT. Nie trzeba przy tym ręcznie przepisywać danych. Odbywa się to w trybie automatycznym. 

Gdzie znajdę aplikację e-mikrofirma?

Aplikacja e-Mikrofirma jest udostępniona w Elektronicznym Urzędzie Skarbowym e-US. Trzeba jednak wcześniej zalogować się do systemu tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!