Ruszyła wypłata miliardów złotych dla samorządów

Ruszyły wypłaty obiecanych przez rząd 13,7 mld złotych dla samorządów – poinformowało Ministerstwo Finansów. Pieniądze z dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z PIT trafią do jednostek samorządu terytorialnego w trzech ratach. 

Ruszyła wypłata miliardów złotych dla samorządów
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 października 2022

13,7 mld złotych dla JST

Wiadomo, że pierwsza rata wyniesie całości 1/3 kwoty. Ma być ona rozdystrybuowana w najbliższych dniach – wynika z informacji resortu finansów. Pozostałe dwie raty trafią na konta samorządów w terminach: do końca listopada i końca grudnia 2022 roku. 

Kłopoty samorządów związane z inflacją

Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska, przyznała, że obserwowane konsekwencje niekorzystnych zjawisk gospodarczych są problemem nie tylko dla samorządów. Również budżet państwa odczuwa skutki wszechobecnej drożyzny. „Dlatego też  — w miarę możliwości budżetowych – wspieramy, samorządy w tych trudnych czasach. Dodatkowe środki w kwocie 13,7 mld zł to solidny bufor finansowy w okresie wzmożonych turbulencji zewnętrznych związanych z koniecznością ponoszenia podwyższonych kosztów funkcjonowania” – mówi minister finansów. 

Inflacja oszalała – wrzesień z poważnym wzrostem!Inflacja oszalała – wrzesień z poważnym wzrostem!Michał Górecki

Skąd dodatkowe pieniądze dla samorządów?

Z informacji przekazanej przez Magdalenę Rzeczkowską wynika, że dodatkowa kwota składa się z dwóch części. Pierwsza – 7,8 mld złotych to pieniądze do podziału między wszystkie samorządy, proporcjonalnie do wysokości planowanych na 2023 roku dochodów gmin z tytułu udziału w podatku PIT.

Druga, nieco mniejsza część, tj. 5,9 mld złotych, to wsparcie dedykowane głównie mniejszym oraz mniej zamożnym jednostkom samorządu terytorialnego. 

Jak duże wsparcie dla budżetów samorządów?

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że dodatkowe dochody z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT w budżetach samochodowych, będą stanowiły około 25-procentowy dodatek w porównaniu do dochodów już zaplanowanych z tego tytułu w 2022 roku. 

Resort ocenia, że wspomniane środki będą stanowiły znaczące wsparcie samorządów w realizacji zadań. Samorządy będą mogły wydatkować otrzymane środki w sposób elastyczny, przeznaczając je zarówno na wydatki bieżące jak i na inwestycje, mogą także i powinny przeznaczyć je na szczególnie istotnych obecnie, zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii  oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła i energii ponoszonych przez odbiorców” – czytamy w komunikacie ministerstwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!