14. emerytury będą stałym świadczeniem? Jest zapowiedź

Rząd zmieni podejście do 14. emerytury? Wiele na to wskazuje. Jarosław Kaczyński podczas jednego ze spotkań w województwie zachodniopomorskim wspomniał, że jest możliwość przekształcenia jednorazowego świadczenia w stałe, coroczne wypłaty.

14. emerytury będą stałym świadczeniem? Jest zapowiedź
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 października 2022

Czternasta emerytura stałym świadczeniem?

Przypomnijmy, 14. emerytury miały być początkowo jednorazowym świadczeniem. I właśnie z taką myślą zostały wypłacone po raz pierwszy w 2021 roku. Na fali inflacji i rosnących kosztów życia, rząd zdecydował o powtórzeniu operacji, tym razem na przełomie sierpnia i września 2022 roku. Cały czas jednak 14. emerytura nie jest traktowana jako stałe rozwiązanie. Wygląda na to, że to podejście może się jednak zmienić.

Kaczyński o 14. emeryturze

Jarosław Kaczyński w czasie spotkania z wyborcami i sympatykami w Kołobrzegu zapowiedział, że, tak zwane czternastki mogą zmienić swój charakter. „14. chcemy zmienić w trwałe świadczenie. Nie takie jednoroczne jak planowano na początku. Co roku będzie czternastka” – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości. 

Ile rząd wydał na 13. i 14. emerytury? Kosmiczna kwotaIle rząd wydał na 13. i 14. emerytury? Kosmiczna kwotaMartyna Kowalska

Co to jest czternasta emerytura?

Czternasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem dla emerytów i rencistów. Jej maksymalna wysokości to 1338,44 złotych brutto. 

Piszemy maksymalna, bowiem świadczeniobiorcy, których emerytura lub renta przekraczają 2900 złotych brutto miesięcznie, otrzymują nieco niższy bonus, pomniejszany według zasady „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że na jakikolwiek dodatek mogą liczyć osoby, których emerytura nie przekracza 4188,44 zł brutto. Najniższe 14. wynoszą 50 złotych. Nie wiadomo jednak, czy w przypadku wprowadzenia nowego, stałego świadczenia, te zasady będą podtrzymane, czy jednak rząd zdecyduje się na ich modyfikację. 

Kosztowne 13. i 14. emerytury

Niedawno w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o kosztach całej operacji dodatkowych emerytur. Artykuł na ten temat można przeczytać tutaj. Z danych przedstawionych w Sejmie przez wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda wynika, że Polska wydaje na oba świadczenia około 25 miliardów złotych. Z kolei tegoroczna waloryzacja rent i emerytur wiązała się z wydatkami z państwowej kasy rzędu 18,5 mld złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!