Gry komputerowe w wykazie lektur języka polskiego?

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało do konsultacji publicznych rozporządzenia dotyczące zmian podstaw programowych kilku przedmiotów tj. języka łacińskiego, techniki i języka polskiego. Propozycje dotyczące ostatniego z wymienionych przedmiotów obejmują uzupełnienie wykazu lektur o… dwie gry komputerowe.

Gry komputerowe w wykazie lektur języka polskiego?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 października 2022

Zmiany podstaw programowych

Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje zmiany podstaw programowych kilku przedmiotów. Dotyczą one języka łacińskiego, lekcji techniki oraz języka polskiego. Naszą uwagę zwróciła propozycja zmian (jak zaznacza MEiN – w niewielkim stopniu) dotyczących lekcji języka polskiego. Mowa o włączeniu do wykazu lektur dwóch gier wideo. Zapewne taka propozycja naprawdę spodoba się wielu uczniom. 

MEiN informuje, że przygotowanie wstępnych propozycji trwało kilka miesięcy. Teraz resort zgodnie z procedurą ustawodawczą chce rozpocząć cykl konsultacji publicznych, „tak, aby ewentualnie dokonać jeszcze zmian, jeśli będą takie potrzeby” – mówił wiceminister Dariusz Piątkowski. 

Dwie gry wideo w wykazie lektur z języka polskiego? 

Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje zmianę w podstawie programowej z języka polskiego, która ma polegać na uzupełnieniu wykazu lektur o dwie gry. Jak podkreśla resort, są to produkcje o walorach edukacyjnych.

Zgodnie z propozycją są to: „This War of Mine” produkcji 11BitStudios oraz „Gra Szyfrów”, której wydawca jest Instytut Pamięci Narodowej. 

Gry wideo jednym z ważnych elementów kultury

W ocenie ministerstwa Gry wideo stanowią jeden z kluczowych elementów współczesnej kultury. Cyfrowe opowieści angażują dziesiątki milionów odbiorców, dając podstawy do przeżywania pasjonujących opowieści; rozwijają umiejętności psychomotoryczne, są przestrzenią budowania międzyludzkich relacji i źródłem artystycznej ekspresji” –czytamy w komunikacie resortu. 

MEiN zwraca uwagę, że zarówno „This War of Mine” oraz „Gra Szyfrów” z uwagi na konteksty pedagogiczne, jak również społeczne warto dodać do podstawy programowej przedmiotu „język polski”. 

Obie produkcje można bezpłatnie pobrać ze Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, która podlega ministrowi edukacji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!