Elektryczne śmieciarki wyjadą na drogi? Pierwsza już pracuje

W opinii ekspertów elektromobilność najszybciej może rozwinąć się w... usługach komunalnych. I choć na razie proces ten dopiero raczkuje, pierwsze auta wykonujące usługi w spółkach gminnych lub miejskich trafiają do służby. Np. gmina Świebodzice (Dolnośląskie) zakupiła… elektryczną śmieciarkę.

Elektryczne śmieciarki wyjadą na drogi? Pierwsza już pracuje
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 listopada 2022

Elektryczna śmieciarka z państwowym dofinansowanym

Śmieciarka, która wyruszyła właśnie na drogi Gminy Świebodzice, została zakupiona z wynoszącym aż 90% dofinansowaniem Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych BGK. Oficjalnie to pierwsza elektryczna śmieciarka w Polsce. Gmina zakupiła także elektryczny pojazd do sprzątania ulic oraz dwa auta funkcjonalne, które będą używane przez tamtejszy Zakład Gospodarki Komunalnej oraz straż miejską.  

Gmina zachwala pojazdy jako w pełni ekologiczne, oraz generujący niski poziom hałasu, przez co można je obsługiwać nawet we wczesnych godzinach porannych na gęsto zabudowanych ulicach, czy osiedlach mieszkaniowych. 

Samochód elektryczny naładujesz… w parku narodowymSamochód elektryczny naładujesz… w parku narodowymAnna Malinowska

Elektryczne pojazdy do zadań komunalnych

W ocenie wiceministra klimatu Ireneusza Zyski, pojazdy elektryczne w zadaniach komunalnych są idealnym przykładem obniżenia emisji w sektorze transportu oraz realizacji zapisanego w ustawie celu, jakim jest 10-procenowy udział pojazdów elektrycznych w gminnym taborze transportowym.  „Liczymy na to, że dzięki uruchomionym programom wsparcia elektromobilności, takim jak Zielony Transport Publiczny, liczba pojazdów wykorzystywanych do zadań publicznych przez gminy systematycznie będzie wzrastać” – powiedział Ireneusz Zyska. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ocenia, że wykorzystanie pojazdów elektrycznych do zadań komunalnych posiada kilka cech, które mogą sprzyjać procesowi elektryfikacji transportu. Zwraca uwagę na charakter rund zbiorczych „start-stop”, który w przypadku silników diesla znacznie obciąża silniki oraz wpływa na wysokie zużycie oleju napędowego. Z kolei pojazdy elektryczne doskonale w takim charakterze się sprawdzają. Warto wymienić tutaj m.in. częste hamowanie, które skutkuje dodatkowym ładowaniem baterii. Dodatkowo, natychmiastowy moment obrotowy samochodów na prąd pomaga w rozruchu. 

Samorządy MUSZĄ inwestować w pojazdy elektryczne

MKiŚ przypomina, że zgodnie z postanowieniami Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek realizować swoje zadania z wykorzystaniem pojazdów zeroemisyjnych. Od 1.01.2022 udział ten wynosi 10%.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!