Budowa elektrowni jądrowej. Rząd o strategicznym partnerstwie z USA

Uchwałę w sprawie wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce, przyjął w środę (2.11) rząd. Zgodnie z jej zapisami pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. 

Budowa elektrowni jądrowej. Rząd o strategicznym partnerstwie z USA
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 listopada 2022

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Rząd w komunikacie po posiedzeniu zwraca uwagę, że rosyjski atak na Ukrainę oraz dodatkowe działania Kremla o charakterze ekonomicznym oraz hybrydowym rodzą wyzwania przed sektorem energetycznym w całej Europie. Konieczne są pilne wybory partnera w ramach realizacji polskiej energetyki atomowej. 

Stany Zjednoczone partnerem Polski

W ocenie minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, partnerstwo z USA przy realizacji pierwszej elektrowni atomowej w naszym kraju należy rozumieć jako jednoznaczne potwierdzenie strategicznego podejścia obu państw co do suwerenności Polski, a także bezpieczeństwa energetycznego całego regionu. 

 

Kiedy elektrownia atomowa w Polsce?

Minister klimatu podkreśliła, że działania mają być prowadzone zgodnie z założonym harmonogramem tej strategicznej inwestycji. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ruszy w 2026 roku. W tej sytuacji pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 roku. 

Polska otwarta na europejski i światowy przemysł

Wybór partnera przy realizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce nie oznacza, że zamykamy się na współpracę z innymi krajami. „Pozostajemy otwarci na współpracę z europejskim i światowym przemysłem, także w kontekście budowy drugiej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Rada Ministrów uznała za konieczne przyspieszenie przygotowań do realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej, bez wskazania technologii na obecnym etapie. Takie podejście pozwoli na dostosowanie kryteriów wyboru technologii drugiej elektrowni do procesu transformacji systemu elektroenergetycznego oraz szerszych uwarunkowań i priorytetów” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie resortu klimatu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!