Czeka nas „podatek jądrowy”? Ministerstwo klimatu stawia sprawę jasno

Budowa elektrowni jądrowej to gigantyczna inwestycja szacowana nawet na… 100 mld złotych. W mediach pojawiły się w ostatnim czasie informacje o możliwym nowym podatku, który pomógłby sfinansować, choć część takiego przedsięwzięcia. Do pogłosek jasno odniosło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Czeka nas „podatek jądrowy”? Ministerstwo klimatu stawia sprawę jasno
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 listopada 2022

Podatek jądrowy w Polsce jest niezbędny?

Budowa elektrowni jądrowej to wieloletnia i niezwykle kosztowna inwestycja. W przypadku Polski jest jednak ogromnie ważnym przedsięwzięciem. Powstanie siłowni atomowej pozwoliłoby Polsce na jeszcze większe bezpieczeństwo energetyczne, uniezależnienie się od węgla, a co za tym idzie dużo mocniejszą pozycję gospodarczą. Szczególnie teraz, gdy sytuacja geopolityczna układa się dla nas fatalnie. 

Szacowany koszt tylko jednej elektrowni może wynieść aż 100 mld złotych. To trudna do wyobrażenia kwota. Są różne koncepcje, jak można sfinansować tego typu przedsięwzięcie. Zdaniem części komentatorów, dobrym rozwiązaniem byłby tzw. podatek jądrowy doliczany na przykład do rachunków za energię elektryczną. Ministerstwo Klimatu i Środowiska odniosło się do tego typu pomysłów i postawiło sprawę jasno. 

Co z podatkiem atomowym

Po serii informacji na temat nowego podatku, do tablicy poczuło się wywołane Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedzialne za inwestycję w atom. „W związku z doniesieniami medialnymi na temat wprowadzenia nowego podatku na budowę elektrowni jądrowej Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Finansów informują, że nie toczą się żadne prace nad podatkiem ani innymi opłatami lub daninami na sfinansowanie budowy elektrowni jądrowej. Takie rozwiązania zwiększałby inflację uderzając w polską gospodarkę i społeczeństwo” – czytamy w komunikacie resortu. 

Ministerstwo zwraca uwagę, że celem rządu jest stworzenie modelu biznesowego, którego efektem będzie… obniżenie kosztów energii elektrycznej dla końcowych odbiorców. Takie działanie ma przyczynić się do utrzymania miejsc pracy w sektorze przemysłowym oraz innych sektorach. 

Budowa elektrowni jądrowej. Rząd o strategicznym partnerstwie z USABudowa elektrowni jądrowej. Rząd o strategicznym partnerstwie z USAAnna Malinowska


Amerykańska elektrownia atomowa w Polsce

Przypomnijmy. 2 listopada 2022 roku rząd przyjął uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w naszym kraju. Wiadomo już, że pierwsza nich ma zostać wybudowana w technologi AP1000, o czym pisaliśmy w Dzienniku Prawnym w tym artykule

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!