Krajowy system elektroenergetyczny wymaga poważnej transformacji. „Bezprecedensowe wyzwania”.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki oraz najwięksi dystrybutorzy energii elektrycznej w Polsce podpisali Kartę Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki. Porozumienie już określane jest mianem historycznego. Dlaczego? Chodzi m.in. o "bezprecedensowe wyzwania i inwestycje" i to jeszcze w tej dekadzie.  

Krajowy system elektroenergetyczny wymaga poważnej transformacji. „Bezprecedensowe wyzwania”.
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 listopada 2022

Transformacja elektroenergetyki do 2030 r.

Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia, że cały sektor stoi dziś w obliczu bardzo ważnych, wręcz pokoleniowych zmian. Do 2030 roku krajowy system elektroenergetyczny (KSE) wymaga potężnych zmian. Trzeba będzie do niego przyłączyć co najmniej: ponad 20 GW źródeł słonecznych o potencjale produkcyjnym 21 TWh rocznie, ponad 14 GW lądowych elektrowni wiatrowych o potencjale produkcyjnym 37 TWh rocznie i prawie 11 GW morskich elektrowni wiatrowych o potencjale produkcyjnym 40 Twh/rok” – wylicza regulator. 

Rynek szacuje, że w ciągu najbliższych 8 lat liczba odbiorców przyłączonych do sieci wzrośnie o przeszło 2 miliony. Do tego dochodzą takie wyzwania jak cyfryzacja oraz automatyzacja sieci i usług. Sieć stanie się bardziej elastyczna, rozwijane będą nowe produkty oraz usługi. 

Energetyka przyszłości

Elektromobilność wymusza kolejne wyzwania. Wśród nich jest m.in. instalacja większej liczby punktów ładowania pojazdów na prąd. Innym znakiem czasu jest opomiarowanie 18 milionów odbiorców licznikami zdalnego odczytu. To wszystko generuje poważny i wieloletni proces inwestycji. Jego skalę można uznać już teraz za bezprecedensową i niewątpliwie największą w historii sektora. 

Jeśli do tego dołączymy kwestie związane ze wspomnianymi odnawialnymi źródłami energii, wymóg niezawodnej łączności, czy cyberbezpieczeństwo otrzymujemy niemal pełny obraz czekających nas zmian. 

3,8 mln nowoczesnych liczników zużycia energii w Polsce. Wchodzi zdalny odczyt3,8 mln nowoczesnych liczników zużycia energii w Polsce. Wchodzi zdalny odczytAnna Malinowska

Porozumienie w energetyce

W związku z powyżej wymienionymi wyzwaniami Prezes URE zaproponował wypracowania porozumienia sektorowego. Dynamicznie zmieniające się potrzeby sieci elektroenergetycznych, w tym głównie w obszarze inwestowania, stawiają przed polityką regulacyjną nowe oczekiwania. W takich czasach potrzebujemy mądrej, długofalowej regulacji, opartej na porozumieniu uczestników rynku. Dlatego »Karta« jest w tych czasach wyjątkowo potrzebna” – wyjaśnił Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin, Prezes URE.

Podpisanie Karty pomiędzy regulatorem a pięcioma największymi dystrybutorami energii w kraju (są to: Enea, Energa, PGE, Stoen i Tauron) odbyło się 7 listopada 2022 r. w Warszawie podczas konferencji EuroPOWER i OZE Power. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!